Vše o spirulině přímo ze spirulinové farmy od majitele, který mi prozradil úplně vše:) Ochutnali jste už někdy kořeněnou křupavou RAW spirulinu nebo fresh RAW spirulinu? Já ano:)

logo  2016-01-19 10.41.43  2016-01-19 09.38.53

Na Bali, tak si vždycky kupuji spirulinu z této spirulinové farmy a letos jsme se rozhodli, že se na ni podíváme a zjistíme o této vyjmečné spirulině prostě všechno.

A jak to dopadlo? Už nyní můžete tento spirulinový klenot ochutnat i v ČR:) a to díky společnosti VITALVIBE, která ji začala dovážet. Dováží se ale jen malé omezené množství, protože tato farma není nachystaná na odběry a export do celého světa. Jde opravdu o malou farmu s malou sušárnou a jejich cílem není expandovat, ale dělat výrobu pro místní obyvatele prostě a jednoduše nejlíp na světě:)

VITALVIBE má dva produkty od této farmy a to:

SPIRULINA KŘUPAVÁ a SPIRULINA KŘUPAVÁ PIKANTNÍ – s masala kořením – tuhle DOPORUČUJI!!! Po jejím ochutnání změníte názor na spirulinu, pokud vám nikdy před tím nechutnala :) Koupit můžete zde: SPIRULINA

spirulina-krupava-125-g spirulina-krupava-pikantni-125-g

TIP:

Nasypte si malou hrst křupavé spiruliny do vašeho oblíbeného salátu a zalijte třeba RAW tatarkou. Je to neskutečná delikatesa. Zde najdete videorecept na přípravu RAW hranolek s RAW tatarkou: Videorecept

Věděli jste, že:

Spirulina obsahuje až 65 % bílkovin, navíc i širokou paletu mnoha vitamínů, minerálů a dalších živin. Dle testů biologické hodnoty bílkovin přitom má tato sladkovodní řasa až 4x vyšší vstřebatelnost než hovězí maso. Z hlediska biologické využitelnosti bílkovin tedy řasa může nahradit maso, a to ještě v podstatně menším objemu. Lžička sušené řasy je srovnatelná s několika desítkami gramů masa, které tělo navíc zatěžuje skrytými tuky a dalšími nežádoucími látkami.

 

Něco málo o majiteli farmy:

Majitel této farmy je vegan a milovník spiruliny již dlouhá léta, který se o spirulinu dlouhou dobu zajímal a protože jeho přátelé ve Francii již 10 let spirulinu vyráběli naučil se od nich veškeré postupy, přestěhoval se na Bali, kde si našel svoji ženu a začal zkoušet, jak se bude dařit spirulině ve zdejších klimatických podmínkách. Jeho cílem bylo vytvořit si pro sebe a známé tu nejkvalitnější spirulinu, která bude obsahovat maximum živin a hlavně fykocyanin, který často ve spirulinách dovážených z Číny nebo vyráběných na velkoobchod vůbec ani není, a tak začal s malým 80 m2 bazénkem. Dnes má farma 400 m2 vodní plochy pro pěstování spiruliny.

2016-01-19 10.39.28 2016-01-19 10.45.24

O spirulině:

 • Kmen spiruliny, který zde pěstují, se nazývá Spirulina Paracas a pochází od jezera Huacachina v Peru.
 • Spirulinu zde suší při nízkých teplotách pouze větrákem v uzavřené místnosti, aby v ní byly zachovány všechny živiny.  Sama jsem sušárnu viděla – byla to opravdu maličká místnost s dvěma větráky po stranách.
 • Spirulina je ideálním zdrojem výživy pro lidstvo, což si uvědomuje třeba i NASA, která uvádí, že 1 gram kvalitní spiruliny je srovnatelný s 1 kg nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny.
 • Další výhodou je to, že k výrobě 1 kg spiruliny je potřeba velmi málo vody.
 • Spirulina spotřebuje 20 krát méně půdy než je potřeba k vypěstování sojových bobů a 200 krát méně půdy, než je potřeba pro produkci hovězího masa.
 • Spirulina může pomoci v boji s globálním oteplováním, protože váže uhlík a produkuje kyslík.
 • Farma je otevřená všem zájemcům o výrobu spiruliny nebo jen milovníkům spiruliny a není problém ukázat celý proces její výroby. Jejich cílem je i lidi vzdělávat v této oblasti.

Jaké druhy spiruliny farma vyrábí?

Crunchy RAW spirulinu a to buď bez příchuti nebo její spicy verzi s masala a chilli kořením.

crunch3

Fresh RAW spirulinu

spirulina

a nebo spirulinový RAW prášek
Jejich produkty můžete koupit v nejrůznějších RAW restauracích a BIO obchůdcích v Ubudu jako například v Down to Earth nebo restauraci Seeds of Life.

Co spirulina obsahuje?

 • Spirulina obsahuje více než 100 živin. Spirulina je velmi často považována za jeden z nejkomplexnějších zdrojů potravy ve světě. ( Např. Americký Národní úřad pro letectví a kosmická agentura zahrnuje spirulinu astronautům do jejich jídleníčku a plánuje růst spiruliny ve vesmírných stanicích. A je snadné pochopit proč.
 • Spirulina je často považována za nejvíce nutričně kompletní doplněk stravy, které obsahují bohatou zásobu mnoha důležitých živin, včetně bílkovin, komplexních sacharidů, železa a vitamínů A, K a B komplex. Má také vysoký přísun karotenoidů, jako je beta-karotenu a žluté xantofylů, které mají antioxidační vlastnosti. To je také bohatá na chlorofyl, mastných a nukleových kyselin a lipidů. Spirulina je bohatá na železo, hořčík a další stopové prvky.
 • Spirulina je také zdrojem B-12, který je nezbytný pro zdravé nervy a tkání, zejména pro vegetariány.
 • Asi 60% suché hmotnosti spiruliny tvoří protein, který je nezbytný pro růst a regeneraci buněk. Spirulina je tedy perfektní náhradou za mléčné výrobky.
 • Další zdravotní přínos spiruliny je, že stimuluje trávicí trakt a podporuje tak zdravé trávení a správnou funkci střev. Působí jako přírodní čistící prostředek tím, že odstraňuje z těla rtuť a další smrtící toxiny, které se nám můžou objevovat v těle.
 • Spirulina také zvyšuje výdrž a odolnost úrovně u sportovců a díky vysokému obsahu bílkovin pomáhá budovat svalovou hmotu a ideální tělesnou hmotnost.
 • Dnes naše těla neustále podléhají náporu toxických látek ze vzduchu, vody, potravin a léků. Naše tělo potřebuje neustále tyto nahromaděné toxiny eliminovat. Spirulina má zcela jedinečnou kombinaci fytoživin – včetně chlorofylu, fytocyaninu a polysacharidů, které mohou pomoci očistit naše tělo.

Tip na spirulinu v ČR – v RAW a BIO kvalitě

Pokud byste hledali opravdu prověřenou a vysoce kvalitní a čistou formu BIO a RAW spiruliny na našem trhu, tak můžu kromě již zmíněných křupavých spirulin doporučit tyto druhy SPIRULINA BIO prášekSPIRULINA MANNA.

Kvalitní spirulinu najdete také mnoha skvělých směsích zelench řas a travin, které pravidelně používám do smoothie, jako třeba – LEITE GREEN PROTEIN MESQUITE, ELITE GREEN PROTEIN COOL, VITAMINERAL GREEN

 

Kdo by měl spirulinu rozhodně jíst?

 • Děti, které nemají rádi zeleninu a nebo mají nevyvážený příjem potravy.
 • Teenageři v průběhu jejich rychlé vegetačního období potřebují dostatečný injekci živin.
 • Těhotné maminky, kteří potřebují další živiny.
 • Senioři
 • Milovníci sportu a atleti, kteří potřebují další živiny, díky velkému energetickému výdeji
 • Moderní zaneprázdnění lidé, kteří nemají čas na kvalitní jídlo.
 • Pacienti, nebo lidé, kteří potřebují velké objemy živin pro regeneraci organismu
 • Vegetariáni

Jak spirulinu používat?

Spirulinu ve formě prášku, fresh spirulinu nebo křupavou formu spiruliny můžete použít do vašeho smoothie, salátu nebo třeba jako masku na obličej.

howtouse2

Recept na pleťovou spirulinovou masku z Bali:

 • 1 polévková lžíce spiruliny
 • rýžová mouka
 • med
 • voda

Web: www.balispirulina.com