Čím zdravějším nahradit v jídelníčku bílý cukr je v dnešní době velké téma. V dnešním článku vám přiblížím, jak to máme se slazením my a jaká jsou naše oblíbená přírodnější sladidla, která můžete použít při přechodu z bílého cukru.

Perníková zmrzlina

Perníková zmrzlina

My se obecně snažíme spíše nesladit, než sladit

Postupně jsme se to odnaučili. Nesladím už ani svou oblíbenou lámanou čokoládu, když si ji vyrábím. A přijde mi tak mnohem chutnější. Když už ale něco sladíme pro nás nebo děti, používáme nejraději čerstvé či sušené ovoce, anebo některé z našich oblíbených přírodnějších alternativ sladidel, které jsou pro tělo určitě lepší volbou než běžný rafinovaný cukr, zejména díky nižšímu glykemickému indexu, BIO kvalitě a čisté podobě.

Naše oblíbená přírodnější sladidla

Kokosový sirup (nektar)

Kokosový nektarjemnou máslovou karamelovou chuť podobnou javorovému sirupu. Má nízký glykemický index a je přírodním zdrojem minerálních látek a vitamínů. Kokosový nektar není míchán s cukrem z cukrové řepy, ani do něj nejsou přidána žádná další aditiva.

Můj tip: Používám ho kdekoliv, kam se hodí tekuté sladidlo, například do receptu na lámanou čokoládu nebo pralinky, do kakaa, dětem na kaše, do pudinků, těst na sušenky či piškoty, do granoly, na oslazení smoothie, na polití kokosového tvarohu s ovocem. Moc ráda mám také kakaové boby obalené v nektaru.

RAW kokosový tvaroh

RAW kokosový tvaroh politý kokosovým nektarem

Kokosový cukr

Kokosový cukrnízký glykemický index (pomalejší vstřebávání sacharidů do krve), je výživný, ekologicky šetrný a poskytuje trvalou energii s úžasnou chutí hnědého cukru. Slouží jako jednoduchá náhražka bílého cukru. Sladké krystalky se vyrábí z nektaru tropických kokosových palmových květů v Indonésii na ostrově Bali. Jakmile jsou sesbírány, uvaří se. Tím se vytvoří karamel, který se poté rozdrtí na jemný krystal.

Můj tip: Skvělá náhrada klasického cukru, kterou používám třeba do kaší, kakaa, kávy, domácí nutelly, dezertů jako je RAW brownies, RAW vlašská kolečka, cukroví (zdravé recepty na cukroví najdete v mém e-booku Vánoční RAW cukroví, který si můžete zdarma stáhnout), na čokoládovou polevu, drobenku a další dobroty. Doporučuji také můj oblíbený produkt cashew cluster – kešu a boby v kokosovém cukru.

Kokosová RAW kaše

Kokosová kaše posypaná kokosovým cukrem

Datle

Datle jsou bohatým a významným zdrojem vitamínu A a vitamínů B, draslíku, chlóru, železa a mědi. Pro své složení jsou výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech a cestách. Cukry v něm obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin a zajistí nám déle trvající přísun energie.

Turci připravují z čerstvých datlí nápoj, který velice prospívá při křečích v žaludku. Čerstvé datle jsou prostředek, jenž utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají při průjmech.

Datle jsou odedávna používány také jako účinný uspávací prostředek obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí. Pojídání datlí prospívá také naší kůži a vlasům a vápník, který obsahují, prospívá kostem a zubům. V neposlední řadě pak datle snižují krevní tlak.

Můj tip: Já používám nejraději datle medjool z Vitalvibe. Jsou to nejšťavnatější datle, které chutí i vůní připomínají karamelové bonbony a mají skvělou máslovou konzistenci. Ráda je plním oříškovým máslem jako zdravou sladkou svačinku, nasekám a posypu s nimi domácí čokoládu, vyrábím z nich kuličky, sladím jimi pudinky, smoothie, muffiny, bábovku.

blank

Datle medjool s arašídovým máslem

Lucuma

Lucuma (Pouteria Lucuma) je exotické peruánské ovoce známé jako „zlato Inků“ pocházející z oblasti And v Chile a Peru. Obsahuje vysoké procento antioxidantů, hodně betakarotenu a minerálů, jako je zinek a hořčík. Má velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Lucuma je díky své příjemné vanilkově sladké chuti velmi univerzální v použití.

Můj tip: Lucumou si můžete ochutit a výživově obohatit smoothie, kaše, pudinky, jogurty, zmrzliny, ale i buchty a dezerty. Díky své práškové podobě a příjemné chuti skvěle poslouží místo moučkového cukru k posypání štrůdlu nebo obalení cukroví (třeba rohlíčků).

Egg fruit – Lucuma

Lucuma

Rozinky, moruše, goji a další sušené ovoce

Spolu s čerstvým ovocem je to sušené nejlepší přírodní sladidlo. Obsahuje mnoho cenných látek, jako jsou antioxidanty, vláknina a řadu vitamínů a minerálních látek. Je třeba ale vybírat nedoslazované a nesířené, nejlépe v BIO a RAW kvalitě, která zajistí maximální množství živin. Já je kupuji z Vitalvibe. Díky své přirozené sladkosti jimi lze skvěle dochucovat. Stačí je namočit a potom rozmixovat na pastu a tu použít do těst či krémů, anebo je povařit v kaši či použít jen tak.

Můj tip: Sušené ovoce používám často jako základní „sladidlo“ do dezertů a sladkých jídel. Rozinky například do RAW kuliček, na doslazení kečupu, povidel, na dochucení štrůdlu, mojí lámané čokolády, granoly a kaší. Rozinkami se dají v receptech nahradit datle. Podobně se dají použít i goji nebo moruše či jiné sušené ovoce.

blank

Lámaná čokoláda s rozinkami, moruší a goji

Čerstvé ovoce

Je nejideálnějším „sladidlem“. Dozrálé ovoce má přirozeně sladkou chuť, a navíc obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny a dalších živin. Nejznámější je banán, který může nahradit sladidlo a rovnou i vejce v nejrůznějších sušenkách, moučnících, chlebíčcích a buchtách.

Můj tip: Čerstvé ovoce používám nejčastěji jako zdroj sladké chuti ve svém jídelníčku. Je základech mých smoothie (naučím vás to v e-booku Jak na dokonalá smoothie, který si zdarma můžete stáhnout), zmrzlin, pudinků, dezertů, doslazuji s nimi kaše, krémy na dorty, těsta, dokonce ho dávám i na mou lámanou čokoládu nebo místo sladidla do kakaa.

blank

Cold crunchy cacao slazené banánem

Yacon prášek

Yacon prášek se získává z rostliny, která roste v Andách a je příbuzná slunečnici. Kvete do malých žlutých květů a její podzemní části se používají jako potravina. Kořeny jsou křupavé, bohaté na vodu a mají příjemnou přirozeně sladkou chuť, která nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Plátky kořene yakonu se suší a zpracovávají na prášek. Skládá se převážně z inulinu, rozpustné vlákniny, která podporuje zdravé trávení, správné složení mikrobiomu a pomáhá při zácpě.

Můj tip: Dokáže skvěle nahradit moučkový cukr. Můžete v něm obalit cukroví, posypat štrůdl, anebo osladit smoothie, dezerty, jogurty, zmrzliny, kaše a pudinky.

Kořen yaconu – jak vypadá yacon

Kořen yaconu

Med

Včelí med existuje už přes 150 milionů let. Je to jediná potravina, která obsahuje všechny látky potřebné k udržení života, včetně enzymů, vitamínů, minerálů a vody a je to jediná potravina, která obsahuje také „pinocembrin“, což je antioxidant spojený s lepším fungování mozku. Med má širokou škálu zabarvení – od bílé přes zlatou až po tmavě hnědou, někdy téměř černou. Pokud jsou medy přírodního původu, mají podobnou výživovou hodnotu. Tmavší medy, jako např. med lesní, mají většinou více minerálních látek.

Základní vlastností medu je, že jeho složky posilují imunitní systém. Med je považován za cenný přírodní lék, který napomáhá práci detoxikaci jater, zmírňuje příznaky nemoci dýchacího ústrojí, urychluje průběh infekce a podporuje trávení.

Pokud si přejete koupit kvalitní med, volte takový, který:

  • informacemi o původu a složení se spíše vychloubá, než aby je tajil. Ideální je preferovat med, který je jasně označen, tedy je uveden původ (ideálně adresa výrobce), dále by na něm měl být uveden typ medu (květový, medovicový, směsný) nebo ještě lépe konkrétnější informace o květech (med lipový, luční, řepkový, apod.).
  • není zahříván nad 45 °C. Můžeme koupit sebelepší med, ale pokud ho zahříváme nad 45 °C, dojde k poškození některých enzymů a nad 70 °C stačí i krátké působení této teploty a enzymy se zničí. Nekvalitní med má vyšší obsah vody, což můžete poznat i v zavřené sklenici – když ji nakloníte, med uvnitř by se neměl přelévat příliš rychle. Když sklenici doma otevřete a naberete med na lžičku, stékající hmota by měla na hladině vytvářet zřetelné záhyby − „mašličkovat“. Pokud med teče jako voda, pak kvalitní není. Krystalizace (tuhnutí) medu je zcela přirozený jev, žádná závada to není. Naopak je známkou, že med výrobce neošidil. Některé medy krystalizují rychle a jiné až po čase. Pastový nebo také krémový med je vlastně rychle zkrystalizovaný med. Čím rychleji krystalizace proběhla, tím jsou cukerné krystalky menší. Výsledná konzistence medu připomíná nugetu. Snadno se maže na chleba či pečivo a nestéká. Nejlepší je samozřejmě RAW surový med – je možné jej sehnat přímo od včelařů ještě v plástvích.

Můj tip: Med používám dětem na ochucení kaší, k výrobě medovo-hořčicové zálivky na salát, na polití ovocných knedlíků, oslazení ovocných krémů, pudinků a dalších dobrot.

Meruňkové knedlíky

Meruňkové RAW knedlíky polité „máslem“ z medu a kokosového oleje