Víte kdy nám mobilní telefony škodí nejvíce? Jak je používat, tak abychom se co nejvíce vyhnuly jejich nepříznivému působení na organismus? Víte, jak se chránit před expozicí radiofrekvenčních polí? 

Mobilní telefony – kdy nám škodí?

V dnešní době už málo kdo nemá po ruce svůj mobilní telefon. Zvykli jsme si být stále v dosahu, aby nám neunikly zakázky, aby se nám každý dovolal. 

Ale za jakou cenu?

Víte, že např. při přenosu dat jste vystaveni silné expozici – vlivu elektromagnetických polí – mikrovln, frekvenčně se nacházejících blízko mikrovlnám z ohřívací trouby ?

O problematice elektrosmogu jsem se toho hodně dozvěděla od mého kamaráda Kamila Pokorného, jednoho z nejzkušenějších lidí v ČR v této oblasti, který se tímto tématem zabývá už mnoho let, vlastní ty nejdražší a nejkvalitnější měřící přístroje, kterými elektrosmog a další související záležitosti (geopatogenní a radioaktivní zóny).

Jsem opravdu vděčná za to, že informace o této problematice šíří mezi lidi, aby nám všem v této problematice otevřel oči. Podklady pro článek mi vytvořil on a já za ně moc děkuji.

Co jsem udělala pro eliminaci elektrosmogu já?

  • Nechala jsem si od Kamila proměřit celý byt, přesunula jsem postele do míst, kde jsme žádné zóny nenaměřili, změnili jsme i sezení v obývacím pokoji tak, abychom neseděli v části, kam zasahovala silná geopatogenní zóna, která může způsobit i po delším době třeba rakovinu, pokud byste v ní dlouhodobě spali.
  • Dále jsme nejdříve začali vypínat na noc wi-fi, ale nakonec jsme pořídili připojení na internet přes kábel a to doma i v práci a wi-fi jsme přestali doma používat úplně.
  • Máme na noc vytažené lampičky u nočních stolků ze zásuvek.
  • Nemám u sebe přes noc mobil – ani na nočním stolku.
  • Telefonuji méně, vypínám v mobilu data a nepoužívám wi-fi v telefonu.
  • A rozhodně nebudu v blízkosti dětí používat dětské chůvičky, babyfony a žádné bezdrátové zařízení. 

V tomto článku se ale zaměříme na to, jak nás mobilní telefony poškozují elektrosmogem, který vysílají:

  • Mobilní telefon vyzařuje signál svojí vnitřní anténou tak silný, aby jej zachytila v rozumné intenzitě a kvalitě i vzdálenější BTS základna, pokud je totiž vysílač vzdálenější a jeho signál slabý, mobilní telefon nastaví adekvátně silnější vyzařování, aby spojení proběhlo bez více chyb.
  • Víte, že občasné impulzy, krátké datové pakety, narušují proces spánku?
  • Ostré obdelníkové pulzy, které mobily vysílají, ovlivňují receptory a buňky v živém organismu, podle německých studií dochází zejména v noci k blokaci tvorby melatoninu a dalších klíčových látek pro zdravý chod těla.
  • Proč je pulzní záření agresivnější než nepulzní, si detailně vysvětlíme v některém příštím článku. Jde o tak závažný rozdíl, že se jím zabývá velmi mnoho světových studií, klinik, vědců.
  • Pokud navíc nevypínáme v chytřejších telefonech „datový přenos“, dochází k mnohem častějšímu vysílání a vyzařování, protože jednotlivé aplikace a programy se často dotazují na své aktualizace.
  • Komunikační programy a především sociální sítě jako ICQ, Skype, Viber, WhatsApp, Twitter a celá řada dalších, se dotazují a předávají s nejbližším vysílačem a sítí data velmi často.
  • Pokud přiložíme vedle mobilního telefonu měřící přístroj, každou chvíli uvidíme tisícinásobné výkyvy v intenzitách oproti běžné hladině přítomného elektrosmogu! A to jsou již hodnoty, kvůli kterým varují přímo i firmy, telefony vyrábějící, protože dochází k mírně termickému působení, ohřevu tkání a řadě zdravotních změn a potíží. Proto např. firma Apple v návodech u svých telefonů přímo doporučuje, vzdálit při hovoru telefon alespoň 2 cm od hlavy. Ve skutečnosti již dochází k celé řadě nevratných destrukcí na buněčných membránách, stěnách, v chemických vazbách rybonukleové kyseliny (chyby v DNA) i ke změnám krevního obrazu a chování červených krvinek již při daleko nižších hodnotách vyzařování, dávno již před tím, než se jakkoli měřitelně začnou tkáně vůbec zahřívat! Změny hodnot leukocytů, oxidativní stres, ale i poškozování nervového a imunitního systému, separace jednotlivých stavebních prvků organismu…

Je tedy vůbec rozumné používat mobilní telefony? Jakým způsobem?

Mobilní telefon je bezesporu vynikající pomocník pro přivolání pomoci, pro potřebné zjištění informací v terénu, kde se nacházíme, jakým spojem se dostaneme domů. Na místě je však rozumnost v četnosti a způsobu používání telefonu a přenosů dat. Proto se seznamme s jednotlivými režimy a jejich působením na zdraví.Režim „v letadle“

  • Telefon je v „mrtvém“ režimu, aby nevysílal a neovlivňoval citlivé přístroje v letadle. V telefonu běží jen vnitřní programy (čas, operační systém), ale rádiové moduly a antény jsou mimo provoz, telefon nevysílá žádný signál, není přihlášen na žádnou síť.
  • Ideální nastavení na noc, pokud se někdo chce budit pomocí mobilního budíku a mít telefon na nočním stolku. (Nepoužívejte však nabíječku u postele, nemějte její káblík blíže než metr od těla.)

Režim „na síti“

  • Telefon je přihlášen na jedné síti, ale pokud s ním netelefonujete a nemáte aktivovaná jiná bezdrátová – datová spojení, je to velmi šetrná varianta provozu, protože je pouze krátký signál odvysílán jednou za sporadický interval desítek minut až 12 hodin a mezi tím je naprostou většinu času telefon „v klidu“ a jenom na příjmu, trvale nic nevyzařuje.
  • Samozřejmě, příchod a hlavně odeslání SMS vždy znamená několik vteřin vysílaného signálu, ale to není žádná dlouhodobá expozice.

Režim „aktivované datové služby, zapnutý datový přenos“

  • Aktivitu poznáte na displeji i podle symbolu G, E, H, 4G, LTE, podle písmenka s dvěmi šipkami, atd.
  • Znamená to především připojení na mobilní internetovou síť.
  • Nezávisle na tom, jestli telefonujete, rádiový modul je aktivní a jste vystaveni během častého vysílání dat elektromagnetickým polím prakticky vždy, když máte mobil u sebe, v náhodných intervalech. Intenzita velmi závisí, jak často a v jaké datové síti je mobil aktivní.
  • Pokud nepotřebujete zrovna zjistit nějaké údaje, mapu, je důležité v menu datové sítě vypnout a zapínat je pouze v okamžiku potřeby, aby jste nebyli zbytečně téměř trvale zatíženi poškozujícím elektrosmogem – zářením, které rozhodně není zanedbatelné, zvláště v kapse u těla. Tím velmi zásadně snížíte škodlivou expozici – působení elektrosmogu na sebe.

Telefon s aktivovaným Bluetooth (a datovými službami)

  • Při aktivaci Bluetooth nedochází trvale k žádnému zvýšení expozice elektromagnetických vln.
  • Jedinou vyjímkou je manuálně vyžádaný přenos dat přes Bluetooth signál na jiné zařízení, které na data čeká, nebo když je váš telefon v očekávání dat od druhého zařízení (tzv. párování). Samozřejmě, po čas aktivního přenosu dat (po spárování) dochází k vysílání elektromagnetických vln a působení na organismus.

Telefon s aktivovaným WiFi připojením (a datovými službami)

  • Když povolíte možnost „umožnit jiným zařízením vidět váš telefon“, telefon bude v pravidelných chvílích vysílat sérii impulzů s vlastní identifikací (každých 15-30 vteřin). V tomto režimu spolu s aktivovanými datovými službami také dochází k nejrychlejšímu vybíjení baterie, protože rádiový modul je prakticky neustále ve vysílací činnosti, i když nepřenášíte žádná data.
  • Při přenosu dat jste vystaveni silné expozici – vlivu elektromagnetických polí – mikrovln, frekvenčně se nacházejících blízko mikrovlnám z ohřívací trouby.
  • Doporučuje se, režim WiFi používat v telefonu opravdu minimálně, jenom když nemáte k dispozici v telefonu jiné alternativní připojení.

Jak se chránit před expozicí radiofrekvenčních polí? Dodržujte několik základních doporučení:

  • Omezte volání jen na nevyhnutelnou dobu – domluvu
  • Nedovolte dětem volat mobilním telefonem (dále MT), jen v nouzi.
  • Když někomu voláte, v době vyzvánění vzdalte MT od hlavy – v prvních sekundách spojení (telefony v režimu GSM komunikují v prvních sekundách na plný výkon)
  • Nenoste MT dlouhodobě blíže než 15 cm od těla (kapsy nelze doporučit)
  • Nepokládejte zapnutý MT k posteli! Potřebujete budík a kontrolovat čas? Vypněte datové přenosy a nejlépe je, když zapnete režim Letadlo.
  • Používejte telefon jen v místě dobrého signálu (vyzařuje méně).
  • Nepoužívejte GSM/2G telefony v pohybujícím se vozidle – telefony jdou často do plného výkonu při neustálém předávání signálu jiným BTS základnám.
  • Nepoužívejte MT ve vlaku, metru, výtahu, autobuse, v autě – kovové uzavřené prostory naodráží zpět vyzařované signály jako mikrovlnná trouba – intenzita záření se mnohonásobně zvětšuje a je to bezohledné, poškozovat zdraví spolucestujícím lidem!
  • Nepoužívejte MT když jste unavení, vyčerpaní, silné záření vás oslabí ještě mnohem více, klesá vitální energie, výrazně se narušuje celistvost vaší aury.
  • Starší lidé a těhotné ženy by měly používat MT opravdu minimálně. Mikrovlny poškozují také embryo a plod v těhotenství (pozor i na počítače a WIFi a chůvičky).
  • Pokud nosíte kovové přívěsky, šperky, kovové brýle, zubní plomby a výplně, kovové klouby a šrouby v těle, buďte obzvláště opatrní.
  • Pokud je to možné, používejte MT jen na psaní SMS, bez datových sítí 4G/LTE.
  • Nevěřte, že MT s nízkým SAR (přepočet vyzařování na tepelný ohřev organické části) je bezpečný. Telefon při nízkém vyzařování (a SAR) může pracovat velmi neefektivně (s vysokým výkonem) a naopak. Navíc, původní studie dávno prokázaly řadu vážných poškozování zdraví buněk již při netermickém působení a nižším výkonu MT, kdy ještě vůbec nedochází k ohřevu tkání.
  • Pokud musíte používat např. v práci, kanceláři, bezdrátový telefon (na pevnou linku), používejte novější typy označené logem GREEN HOME, DECT ECO+, případně ZERO TRANSMISSION MODE. Při telefonování nejsou bezpečnější, ale mimo telefonování zbytečně nevysílají nepřetržitě. Když vysílají, tak mnohonásobně slaběji. Základnu umístěte minimálně tři místnosti od místa, kde trávíte většinu času a hlavně od ložnice a dětských pokojů! Dětské chůvičky a babyfony a žádné bezdrátové zařízení by se nemělo v blízkosti dětí používat.

Několik dalších postřehů z praxe a měření intenzit vyzařování:

  • Ideální je telefonovat v místě, kde je pokrytí v síle plného počtu dílků. Některé telefony zvyšují v místech se špatným signálem výkon i 1000x. To znamená, že pro každý chybějící dílek se výkon telefonu může zvýšit i 100x.
  • Kdo ponechává zapnutý telefon u postele, vystavuje se narušení spánkových cyklů. To přispívá k celkovému oslabení včetně imunitního a nervového systému, vzniku alergií, bušení srdce, bolesti svalů, svalovým slabostem a podrážděnosti, bolestem hlavy a nepříjemným migrénám. Dochází ke snížení produkce melatoninu a dalších hormonů a vznikají závažné dlouhodobé nepříznivé výsledky. To samé se děje i při podobně silné expozici – když mají lidé i v noci blízko ruční bezdrátový telefon, jeho základnu (stojánek), nevypínají WiFi signál, používají dětskou chůvičku…
  • Ideální je, zkontrolovat přesnými přístroji reálné hodnoty vyzařování nejen okolních BTS vysílačů, ale i domácích zařízení (bezdrátové DECT telefony, WiFi, chůvičky), stejné vlivy také od sousedů, působící přes zdi, a samozřejmě i vyzařování ostatního elektrosmogu včetně rozvodů fází a domácích spotřebičů – to vše komplexně nabízíme.

Moje doporučení a domluvená SLEVA na měření pro Vás:)

  • Nechejte si změřit elektrosmog, patogenní zóny a radioaktivitu od jednoho z nejzkušenějších lidí v ČR v této oblasti a rozšiřte si znalosti o této problematice. Uděláte pro sebe i celou rodinu velmi mnoho a nevěřili byste, jak velký vliv na naše zdraví mají všechna záření a zóny, kterým jsme každodenně vystaveni. Minimalizujte je právě díky měření.
  • Víte proč je dobré omezit wi-fi? Jak si upravit jednoduše spaní tak, aby jste se vyhnuli nebezpečnému elektrosmogu např. ze stolních lampiček? Víte, že se v ČR zvyšují normy, díky kterým je zdraví našich buněk ohroženo víc a víc? Víte, že v zahraničí jsou v řešení této problematiky mnohem dál?
  • S Kamilem Pokorným jsem domluvila slevu na měření ELEKTROSMOGU, PATOGENNÍCH ZÓN A RADIOAKTIVITY v hodnotě 300,- Kč. Sleva bude odečtena z částky za Vámi vybrané měření po sdělení slevového kódu RAWZUZKA.
  • Zde se můžete objednat a využít slevy, podívat na jeho nabídku a také web plný zajímavostí a odborných podložených tvrzení: www.elektrosmog-zony.cz 

Studie:

Vysoká citlivost dětí na expozice z mob. telefonu – de Salles 2006, Gandhi 1996, Kang 2002, Wang 2003, Wiart 2008

Publikace:

Ing. V.Žert, Ing. A.Sándor, Jsou mobily bezpečné? Fontána 2001
Adey R 1999, Buněčné a molekulární bioefekty mobilních telefonů, 1996-1999,
ods R.Stone & S.Ueno, eds., Oxford University Press 1999, s 845-872
Hyland, Gerard, 2000, Fyzika a biologie mobilních telefonů, Lancet V. 356:1833-6

Škodlivost pulzního záření potvrzují vědecké práce:

Marino, A.; 46 Mitautoren: Modern Bioelectricity; Dekker, New York 1988,

König, H.L.; Folkerts, E.: Elektrischer Strom als Umweltfaktor; Pflaum, München 1992

Zákon k omezení záření pro děti (WiFi, telefony) přijat ve Francii v 2/2015:

https://www.legifrance.gouv.fr/affichTexte.do;jsessionid=cidTexte=JORFTEXT000030212642&dateTexte=&oldAction=dernierJO&categorieLien=id