Web NA OVOCE mapuje přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů a bylinek, které si můžete nasbírat či otrhat :) Vyražte na výlet:)

Na webu najdete mapu zaznamenávající ovocné sady, jednotlivé stromy nebo keře, ze kterých si můžete úrodu zdarma načesat. Je na ní přes 8600 značek, které na mapu kromě lidí kolem iniciativy zaznamenávají i samotní registrovaní uživatelé.

sad 1 sad 2 sad 3

  • Od roku 2015 se Na ovoce snaží zvyšovat povědomí o ovocnaření, posilovat vztah člověka k přírodě a s jeho pomocí krajinu kultivovat.
  • Na ovoce pořádá dílny o zpracování ovoce, procházky po sadech nebo na jejich stránkách můžete najít návody, jak si s vlastními ovocnými stromy poradit.
  • Když stromům rozumíte, jste schopni prodloužit jejich život až o desítky let. A to moc lidí neví. Záleží na odrůdě stromu, ale při správném prořezávání a ošetřování některé stromy místo 40 let mohou žít stejně dlouho jako nejstarší lidé planety.
  • Dřív se říkalo, že se ovoce podél cest trhat nemá, protože je plné olova. Je tomu tak pořád? Dnes se benzín s příměsí olova už nevyrábí, a pokud se ovoce omyje, většina škodlivin se odplaví. Ovocné plody v supermarketech se většinou už bez chemického postřiku ani neobejdou, takže se určitě nedá říct, že by ovoce z obchodů bylo zdravější.

sad 4 sad 5   sad 6

Kdy se vydat na ovoce?

  • Se sklizní úrody ovocných stromů je spojeno spíš pozdně letní období, ale mnoho druhů ovoce můžete sklízet už v červnu.
  • V červnu můžete sklízet třešně, višně, jahody nebo třeba angrešt.
  • V červenci s prázdnou neodejdete z meruňkových sadů, sbírat můžete i broskve, rybíz, letní odrůdy hrušek a jablek nebo například švestky. Zralé meruňky jsou velmi vybarvené a češete je tak, že jimi jemně pootočíte. Pokud se odlomí, jsou zralé a můžete si je odnést domů. Meruňky jsou ovšem velmi choulostivé na otlaky, ideálně je přenášejte jen v jedné vrstvě a nekupte je na sebe. Švestky vhodné ke sklizni poznáte podle toho, že ze stromu samy opadávají. Právě ty padané jsou pak ke konzumaci nebo k dalšímu zpracování, třeba na švetskové smoothie :)
  • Pokud máte na zahradě hroznové víno nebo objevíte volně rostoucí hrozny, od srpna je můžete ochutnat. Správně se hrozny sbírají tak, že je uchopíte zespodu a odstřihnete je zahradnickými nůžkami od větve. Poté si z nich můžete vyrobit například zdravý led do letních drinků.
  • Celé prázdniny jste kolem chodilikolem jablek a hrušek, ale plody ještě nebyly úplně zralé. V září si je konečně budete moci očesat. Zralá jablka poznáte podle barvy slupky – ta zelená skliďte, až se začnou obarvovat do žlutozelena, červená do hnědočervena nebo až získají sytě červenou barvu, popřípadě, když spadnou ze stromu samy.
  • Hrušky při česání mírně nadzvedněte, když se stopka oddělí od větvičky, je zralá a můžete si ji vzít domů. Pokud pěstujete melouny, jejich doba přijde také v září.

Internetové stránky:

www.na-ovoce.cz

banner_support_us