Sepsala jsem článek o kurzech, které mi daly mnoho informací a které mi pomohly najít odpovědi na otázky, které jsem ohledně přirozeného porodu měla.

Kompletní předporodní příprava s Hypnoporodem

hypnoporod    af 21 af 22 af 5

“Když změníte způsob, jakým o porodu přemýšlíte, tak se změní i způsob, jakým porodíte”

                                                                                                                                                                  Marie Mongan

Tento kurz můžete absolvovat s partnerem či bez, ale kurzy jsou tvořeny tak, aby byly zajímavé i pro partnery a partner by u nich měl být, protože pokud budete rodit v nemocnici, tak by měl znát to, na co máte právo a co můžete případně odmítnout a mít argumenty proč a hlavně by měl vědět proč něco odmítáte. A zde se všechny informace dozvíte a pak je na vás, co z toho využijte a s čím bude souznít a s čím ne. Vše je v pořádku, pokud to bude v pořádku pro vás :)

Kdo vede kurz a jak je kurz dlouhý:

Kurz vedla zkušená dula, která nám během dvou dnů řekla tolik informací, že jsme byli naprosto nadšení, ani nám nepřišlo, že kurz trval celý víkend od rána do večera.

Co na kurzu dostanete:

Celou brožuru předporodní kompletní přípravy, cd s meditacemi, mnoho informací, čaj, kávu, vodu, ovoce a sušenky:)

Co je to hypnoporod:

 • Je to filosofie porodu, tak i technika i nástroj k tomu, aby matka i otec přistoupili k porodu bez obav, s potřebnými vědomostmi, skvělou podporou a jedním z pomocníků může být právě hypnoporod. Porodní zážitek pak může být tou nejkrásnější pozitivní zkušeností v životě.
 • Kurz ale neberte tak, že se učíte jen o hypnoporodu. To je defakto jen malá část kurzu, kdy vám o této možnosti dula řekne a pustí vide a, jak může vypadat takový porod. A je to teda nádhera a velmi inspirativní, ale dozvíte se zde vše, co potřebujete s praktického hlediska vědět ohledně těhotenství, přípravy na porod a jednotlivých dob porodních.

Co se na kurzu naučíte:

Všechny praktické předporodní informace, relaxační a dýchací techniky, sebehypnózu, nejlepší polohy pro porod a získáte informace o fyzické přípravě na něj a o fyziologickém průběhu porodu. Budete zkrátka vědět, co se děje a čím musí miminko projít.

Výhody kurzu:

 • Kratší a pohodlnější porod
 • Snížená potřeba léků proti bolesti
 • Vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem
 • Správné přisátí miminka k prsu
 • Snížení rizika nástřihu hráze
 • Využití placenty po porodu a její neuvěřitelné léčebné účinky
 • Rychlejší poporodní rekonvalescence a snížení rizika poporodní deprese
 • Lze použít i při císařském řezu nebo vyvolání porodu
 • Techniky z kurzu lze použít doma, v porodnici či porodním centru
 • Miminka jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější
 • Otec se díky kurzu bude cítit u porodu uvolněně a bude rozumět své roli
 • Otec se bude cítit sebejistě při komunikaci s porodní asistentkou a lékaři a bude znát svá práva a argumenty pro a proti

Co mě hodně zaujalo:

Byla to informace, kdy se nás dula zeptala, zda máme nějaké obavy a strachy z porodu. Ty je potřeba opravdu zpracovat ještě před porodem, aby vám porod nebrzdily a co je důležité, tak je potřeba zpracovat i obavy a strachy vašich partnerů, protože pokud budou mít oni stres, tak endorfiny, které by během porodu vytvořili díky strachu, můžou bránit vašemu porodu. Hodně se stává, že mnoho mužů v určitý okamžik od porodu odejte, třeba na záchod a žena v ten moment porodí. Takže je potřeba zapracovat i na tom:)

Kde kurzy probíhají:

Kurzy vedou duly po celé České republice a jejich aktuální termíny si můžete najít na jejich webu. V souačsné dobe je to Praha, Karlovy Vary, Brno, Olomouc, Ostrava, Jičín, České Budějovice, Jihlava , Znojmo, Jablonec nad Nisou.

S nadšením tedy šířím dál jejich webové stránky:

www.jemnezrozeni.cz

af 2    af 3       af 7    af 8

Předporodní kurz s porodní asistentskou 

 • Tento kurz jsme si zvolila proto, že jsme si Jarmilu Kovaříkovou intuitivně vybrala jako ženu, která mi bude v případě potřeby během těhotenství oporou a podporou. A udělala jsem dobře.
 • Tato žena má za sebou 28 let praxe s rozením dětí a tato práce je jejím posláním, vášní a radostí. Doprovází ženy k porodům, vede předporodní a poporodní kurzy, nabízí odborné poradenství a je laktační poradkyní.
 • Na kurz jsem docházela v Brně a to každý týden vždy na 3 hodiny. Kurz byl skvělý a Jarmila nás provedla teoreticky vším, co by nám mohlo u porodu či před porodem pomoci a zodpověděla všechny naše otázky. Bylo to velmi zajímavé ji naslouchat, protože přeci jen už si u porodů během těch let zažila mnoho.
 • Na kurzu jsem se dozvěděla mnoho praktických a přírodních rad, o kterých budu v rámci svého blogu určitě psát.
 • Jarmila má smlouvu s porodnicí ve Vyškově, takže když si ji vezmete jako porodní asistentku, tak s vámi může rodit ona a ne nikdo cizí v porodnici. Výhodou je to, že se můžete předem na všem domluvit, na tom co chcete a jak si vše představujete. Takže já jsem si ji vzala i jako doprovod k porodu.

Zde je její web: www.jarmila.cz

Alpha Nursing – kurz pro duly, porodní asistentky a nastávající rodiče

mimi 1 mimi 2 mimi 4 mimi 5

Kdo kurz vyvinul, kdo jej vedl a jak byl dlouhý:

 • Alpha nursing vyvinula na základě svých bohatých zkušeností z klinické praxe Mona Lisa Boyesen, která je i lektorkou těchto kurzů. Mona Lisa Boyesen, nar. 1945 v Norsku, se již od svého mládí zabývá psychoterapií zaměřenou na tělo a rozvíjí odkaz své matky Gerdy Boyesen v rámci biodynamické psychoterapie. Více než 30 let je výcvikovou trenérkou a pracuje jako terapeutka a supervizorka.
 • Kurz tedy vedla Mona a trval od pátečního večera až do neděle. Kurz probíhal v angličtině a vše překládala tlumočnice do českého jazyka. Musím říct, že Mona je duchem i tělem jako mladá žena a přitom má už více než 70 let, vydržela s neutuchající energií vést kurz od rána do večera a na závěr s námi tančila a vypadala, že by přednášela dál a dál.

Pro koho je kurz určený:

 • Kurz je určený především nastávajícím maminkám nebo čerstvým rodičům a specialistům na poporodní péči, jako jsou duly, porodní asistentky nebo fyzioterapeuti, pracující s miminky do 1 roku. Ale také pro všechny, kdo se chtějí dovědět, co malá miminka potřebují ke zdravému psychickému i fyzickému vývoji a jak předejít tomu, aby v dospělosti trpěly neurotickými problémy.
 • Na úvodní víkendový kurz  je možné navázat čtyřvíkendovým: Výcvikem Alpha nursing poradkyň a poradců.  Slovo výcvik zde naznačuje, že absolventi budou způsobilí předávat principy Alpha nursingu i dalším rodičům, ale zdaleka to neznamená, že by se nemohli zúčastnit i ti, kdo chtějí získat informace jenom kvůli své rodině a svým dětem. Ve výcviku bude počet témat rozšířen a prohlouben a nejlépe je si jejich přehled přečíst v popisu tohoto kurzu, protože je bohatý a zahrnuje různé oblasti.

Co mě zaujalo:

 • Opět toho bylo velké množství, ale takovým základem je to, že během prvních 3-4 měsíců života po narození prožívá dítě, nejen ve spánku, hluboké REM fáze, během nichž jsou aktivovány mozkové funkce, které jsou obvykle zaznamenány u dospělých ve stavu hlubokého vědomí. Součástí těchto raných REM fází jsou i stavy transu a blaha, k nimž dítě postupně dochází při nepřerušeném procesu kojení.
 • Co je důležité tak to, abychom jej z těchto fází nevyrušovali, protože se tvoří motorika a vše potřebné. Takže miminko nechávejte v klidu.
 • Pokud jej nosíte v šátku, tak nejlépe v pozici červíka první 3 měsíce a neotáčejte jej hlavičkou tak, aby vidělo ven, potřebuje hodně klidu a ne moc vzruchů a podnětů. Také mu nepřipínejte blízko nad hlavičku hračky, které by se mu těsně před očima houpali a tak a to i případně v kočárku.

Tento kurz rozhodně stojí za to a já jsem vděčná, že jsem na něm mohla být. Zde jsou stránky:

Web: www.vycviky.cz