Stejně jako jsem hledala vysoce kvalitní mixér pro domácí i profesionální použití, tak stejné bylo i hledání dobrého odšťavňovače. A našla jsem :) 

Po přechodu na živou stravu, vyléčení mého otce z rakoviny prostaty bez chemoterapie a lékařských postupů, založení Centra zdraví v Brně a Olomouci, jsme také začali kromě mixéru hledat kvalitní druh odšťavňovače, který bych mohla nabídnout a hlavně doporučit v rámci svých RAW kurzů či klientům Center zdraví, kteří chtěli začít odšťavňovat.

odšťavňovač 2    juice 3    odstavnovac  

  • Vyzkoušeli jsme mnoho druhů než jsme došli k tomuto typu odšťavňovače. Jedním z hlavních problémů vždy bylo umývání, které zabralo hodně času, nedejbože, když jsme ho hned třeba po odšťavnění neumyli a vzpomněli si na něj o hodinku později. Pak nastala naprosto odrazující fáze čištění a myšlenky na to, že si to fakt rozmyslím, až zase budu chtít dělat nějakou šťávu.
  • Pak jsme objevili horizontální šnekový odšťavňovač OSCAR DA 1000 – ten jsme dlouhou dobu nabízeli až do té doby, co nám jej přestali vyrábět a jeho výrobu nahradili defakto stejným a ještě sofistikovanějším a univerzálním odšťavňovačem SANA JUICER OMEGA EUJ-606. Co je u něj nového je třeba to, že má větší otvor pro zeleninu a ovoce, čímž tato firma změnila historii horizontálních odšťavňovačů, protože větší otvory byly vždy výhodou právě těch vertikálních odšťavňovačů. Hlavní výhodou velkého plnicího otvoru je pohodlnější příprava surovin, protože je nemusíte krájet na tak malé kousky.
  • Horizontální šnekový odšťavňovač Sana Juicer Omega EUJ-606 je univerzálním přístrojem, se kterým odšťavníte listovou a kořenovou zeleninu i spoustu druhů ovoce. Kromě odšťavňování můžete využít také doplňkových funkcí v podobě výroby zmrzliny, ořechového másla, těstovin či dětských příkrmů. Odšťavňovač se snadno používá i čistí a díky odolným materiálům vám bude sloužit dlouhá léta. Je také velmi tichý:)

Umytí je SANA JUICER OMEGA je totožné a natáčela jsem ho tenkrát pro OSCAR DA – odšťavňovač, který jsme nabízeli. Mrkněte na umytí za 30 vteřin:)

Odšťavňovač můžete zakoupit na e-shopu mého bratra zde:

www.rawclub.cz

TIP na skvělou knihu o šťávách, která Vás rozhodně namotivuje zařadit si čerstvé šťávy do svého života:)

Kniha: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
Autor: Dr. Walker Norman

V této praktické knize jsou popsány účinky a důležité látky čerstvých ovocných i zeleninových šťáv. Dnes se šťávy sice pijí téměř v každé domácnosti, bohužel jsou to ale ve většině případů šťávy vyrobené v továrně, pasterizované, a ne šťávy čerstvě vymačkané. V tomto textu najdete vysvětlení, proč je pití čerstvých šťáv pro naše zdraví mimořádně významné a jaký je rozdíl mezi šťávou a celými plody. Hlavní část publikace tvoří popis šťáv z jednotlivých druhů ovoce a zeleniny, jejich kombinace pro léčbu různých neduhů a nemocí a také tabulky s poměry významných látek. Dr. Walker byl jedním z nejvýznamnějších amerických lékařů zabývajících se zdravím a výživou a dnes je řazen mezi průkopníky zdravé životosprávy. Dožil se 116 let,a až do své smrti byl nesmírně činný- psal knihy, věnoval se zahradničení a jezdil na kole.

 Výhody odšťavňovače SANA JUICER EUJ-606

omega-euj-606 sana-juicer-omega-euj-606

Pohodlí díky většímu plnicímu otvoru

Velký plnicí otvor byl ještě nedávno hlavní předností vertikálních odšťavňovačů. Značka Sana si ale dokázala poradit s konstrukcí svých horizontálních odšťavňovačů natolik inovativním způsobem, že tím změnila historii. Výsledkem vývoje je odšťavňovač nové generace s velkým plnicím otvorem, který si přitom zachovává všechny výhody horizontálně orientovaného lisovacího systému (univerzálnost, snadné čištění a pohodlné zpracování listové a kořenové zeleniny).

Hlavní výhodou velkého plnicího otvoru je pohodlnější příprava surovin, protože je nemusíte krájet na tak malé kousky. Urychluje i samotné odšťavňování.

Čistá šťáva bez pěny a plná vitamínů

Šnekový odšťavňovač Sana Juicer Omega EUJ-606 je vybaven kvalitním motorem, který pracuje rychlostí 70 ot/min. Suroviny jsou nejdříve šetrně rozmělněny otáčejícím se šnekem a poté lisovány přes síto. Výsledkem je čistá krémová šťáva téměř bez pěny.

Nízká rychlost odšťavňování zároveň zajišťuje, že se do šťávy nedostane příliš mnoho vzduchu a tepla, jako je tomu u vysokorychlostních odšťavňovačů – šťáva proto vydrží déle čerstvá a proces oxidace (znehodnocení cenných látek) neprobíhá tak rychle.

Přestože odšťavňovač pracuje při pouhých 70 otáčkách, odšťavňování probíhá překvapivě svižně. A tiše!

Co všechno můžete se Sana Juicerem EUJ-606 odšťavňovat?

Odšťavňovač Sana Juicer Omega EUJ-606 je velmi univerzální, a tak do něj můžete hodit téměř jakékoli ovoce či zeleninu.

Je ideální pro lisování čerstvé kořenové a listové zeleniny, bylinek i trávy, a stejně tak měkčích plodů, jako jsou jablka, hrušky, citrusy, jahody, hroznové víno, rajčata, řapíkatý celer či okurky. V menším množství zvládne i rybíz a poradí si také s tropickými plody, například ananasem či kiwi, které bývají pro jiné odšťavňovače problémem – akorát je v tomto případě více než nutné vybírat si k odšťavňování plody, které jsou ještě tvrdé, nepřezrálé.

Odšťavňovač Sana Juicer EUJ-606 naopak není vhodný pro lisování moučných jablek, která byla delší dobu uskladněna například ve sklepě, či přezrálých meruněk, švestek, broskví atd. Z těchto surovin žádnou šťávu nezískáte, vytvoří se spíše pyré – je proto vhodnější vyměnit odšťavňovací síto za homogenizační pouzdro a místo šťávy si z nich připravit například dětský příkrm.

Více šťávy z kořenové a listové zeleniny

Součástí příslušenství odšťavňovače Sana Juicer Omega EUJ-606 je 5stupňový regulátor drti, který při správném použití zvyšuje výtěžnost zejména na kořenové a listové zelenině. Výsledná šťáva obsahuje více vlákniny, než když se regulátor nepoužije.

Otočením regulátoru na stupeň 5 nastavíte maximální lisovací tlak, který je ideální pro odšťavňování mrkve a červené řepy, stupeň 4 pro listovou zeleninu a bylinky. Stupeň 3 je vhodný pro odšťavňování salátových okurek a melounů. Otočením na stupeň 1 nastavíte lisovací tlak pro měkké plody – pomeranče, jahody apod. Na začátku odšťavňování je vždy lepší nastavit nižší stupeň a jakmile uvidíte, že drť plynule odchází, postupně utahovat.

Regulátor drti je odnímatelný a lze odšťavňovat bez něj.

7 funkcí navíc

V příslušenství odšťavňovače Sana Juicer Omega EUJ-606 najdete homogenizační pouzdro, které umožňuje využít přístroj i jinak, než jen k odšťavňování. Co všechno si s ním můžete připravit?

  • zmrzlina
  • sorbet
  • dětské příkrmy (ovocné i masozeleninové)
  • těstoviny (špagety, ploché a vlasové nudle)
  • ořechová másla
  • rostlinná mléka (např. mandlové)
  • mletí kávy (nahrubo)

V budoucnu se možnosti odšťavňovače Sana Juicer Omega EUJ-606 rozšíří ještě o jednu – a to díky speciálnímu nástavci pro lisování oleje, se kterým lze za studena lisovat slunečnicová, lněná, sezamová a dýňová semínka. Na lisu stále intenzivně pracujeme!

Rychlé sestavování i čištění

Lisovací ústrojí odšťavňovače Sana Juicer Omega EUJ-606 se skládá jen z 5 dílů, které je velmi jednoduché sestavit. Díly jsou zároveň bez zbytečných záhybů či nedostupných zákoutí, a tak je stačí po odšťavňování pouze opláchnout tekoucí vodou. Pokud na sítu zůstanou zbytky vlákniny, odstraníte je pomocí několika tahů čisticím kartáčem.

Doživotní servis zdarma:

Veškeré servisní práce a náhradní díly nutné k opravě jsou v záruční době samozřejmě zdarma. U odšťavňovače Sana však e-shop mého bratra (www.rawclub.cz) poskytuje bezplatné servisní práce po celou dobu jeho životnosti (po záruce hradíte již jen náhradní díly).

Hodnocení přístroje:

Odšťavňovač Sana Juicer EUJ-606 byl vyvinut s vizí přístroje na celý život: pro jeho výrobu byly použity odolné materiály, navíc budete mít vždy k dispozici náhradní díly a servis. Pokud si tedy pořídíte Sanu, nákup nového odšťavňovače pravděpodobně už nikdy nebudete muset řešit. Kromě dlouhé životnosti nabízí Sana vysokou výtěžnost, díky které ušetříte další peníze, a to na ovoci a zelenině – počáteční investice se vám postupně vrací.

Odšťavňovač Sana je přeborníkem na kořenovou a listovou zeleninu, bylinky a trávy. Při odšťavňování kořenové zeleniny (mrkev, řepa) však příliš netlačte na pěchovací zátku, pro pohodlné zpracování stačí surovinu pomocí zátky jen přidržovat. K odšťavňování vybírejte čerstvé tvrdé plody, z gumové mrkve mnoho šťávy nezískáte. V případě listové zeleniny, bylinek či trav odšťavňujte pouze čerstvé listy. Pokud jsou již povadlé, vylisujte je až poté, co je namočíte na pár hodin do vody. Z bylinek můžete odšťavňovat nejen petržel, bazalku či mátu, vyzkoušejte také kopřivy, pampelišky nebo medvědí česnek. Lisovat lze i mladý ječmen.

Odšťavňovač výborně zpracovává i ovoce – citrusy, jablka, hrušky, hroznové víno, zrníčka z granátového jablka, všechny druhy melounů. Opět platí, stejně jako u všech jiných odšťavňovačů, že je nutné odšťavňovat pouze čerstvé plody, co nejdříve po sklizni či nákupu. Čím čerstvější surovina, tím lepší výsledky. Především v zimním období bývá problém s jablky, která od léta ztratila většinu své vláhy. Můžete odšťavňovat také plody, jako jsou meruňky, nektarinky či švestky, lisujte je ale, dokud jsou ještě tvrdé a ideálně je při odšťavňování kombinujte se šťavnatějšími druhy ovoce nebo s mrkví. Drobné plody – maliny, borůvky nebo ostružiny je obecně složité odšťavnit, protože pro získání plné sklenice je potřeba větší množství. Je proto lepší odšťavňovat tyto plodiny společně s jinými, jako doplňkovou surovinu. V menším množství lze odšťavňovat i rybíz. Vhazujte ho do plnicí trubice i se stopkami a nepospíchejte – vždy počkejte, dokud se nezpracuje předchozí várka, teprve poté vhoďte další. Nejvíce záludnou surovinou je asi ananas, který lze někdy odšťavnit bez problémů celý a jindy se odšťavňovače začínají hltit už po zpracování malého množství. Ananas je třeba zpracovat co nejdříve po nákupu, dokud je ještě tvrdý. Totéž platí i pro kiwi.

Regulace tlaku výpusti drti přináší lepší výtěžnost na tvrdších surovinách a listech, ale záleží na jejím správném použití. Při přílišném utažení tlakového ventilu může docházet k zahlcení odšťavňovací komory, zejména při odšťavňování měkkých surovin jako je ananas, přezrálé ovoce nebo nevhodné kombinace např. hroznů a citrusů. Tyto suroviny doporučujeme odšťavňovat samostatně a bez regulátoru pro lepší průchodnost vlákniny.

Součástí balení je homogenizační pouzdro, které umožňuje zpracovávat potraviny. Sorbet, špagety, dětský příkrm či burákové máslo jsou hotové během několika chvil. Obsluha je pohodlná a svižná, výsledky úžasné. Odšťavňovač Sana EUJ-606 ušetří čas i práci zejména maminkám s dětmi.

Pozitivně hodnotíme také jednoduché sestavování i rozebírání, snadnou obsluhu a bleskové čištění :)

Parametry:

Barva: stříbrná, červená

Způsob odšťavňování: šnekový

Výkon motoru: 200 W

Počet otáček: 63 – 75 ot. / min

Hmotnost: 6 kg

Rozměry (V x Š x D): 317 x 187 x 480 mm

Záruční doba (motor / díly): 10 / 5 let