Víte, že některé potraviny pro své jedinečné vlastnosti nesou označení SUPER? Možná vás překvapí, v čem se skrývá tajemství energie a zdraví, které znaly už starodávné civilizace. Že i v malém semínku je ukryta velká síla a jakými přírodními poklady si můžete obohatit jídelníček.

Superpotraviny jsou nejkoncentrovanější a výživově nejbohatší potraviny na světě.

Superpotraviny raw Vitalvibe

Obsahují neobyčejné množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, esenciálních mastných kyselin a mnoho dalšího. Pro lidský organismus jsou nejzdravějším a nejpřirozenějším „dopingem“. Mají schopnost zvyšovat energii, vitalitu, sílu, povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu, zlepšují sexuální aktivitu. Detoxikují organismus a vyživují ho, přestože přijímáme méně potravy. Podstatné je ale zachovat jejich přirozenou, syrovou formu. Pojďme si některé „zázraky“ přírody představit.

Goji

Červené plody kustovnice čínské pochází především z úrodné půdy Himalájí, mají výborné antioxidační účinky, podporují imunitu, vyrovnávají ph v krvi a jsou největším zdrojem beta-karotenu. Přičítá se jim dlouhověkost, síla a sexuální potence.

Goji

Chia semínka

Drobná semínka šalvěje hispánské podobná máku pocházejí z Jižní a Střední Ameriky. Jsou přírodním povzbuzovačem s mimořádně koncentrovanými vlastnostmi. Obsahují více omega-3 mastných kyselin než losos, více antioxidantů než čerstvé borůvky, více vlákniny než ovesné vločky a více vápníku než mléko. Dříve je využívali Aztékové na svých několikadenních výpravách. Dnes jsou chia semínka označována jako semínka běžců. Skvělé hydrofilní vlastnosti – dokážou navázat velké množství vody a na dlouho dobu hydratovat tělo zevnitř – umožňují totiž náročné sportovní výkony.

Konopná semínka

Konopí je v této podobě povoleno a doporučeno! Lehce stravitelná semínka mají příjemnou oříškovu chuť a jsou velice kvalitním zdrojem esenciálních mastných kyselin pro lidský organismus.

Konopná semínka

Kakaové boby

Skutečná vitamínová a minerální bomba má více antioxidantů a flavonoidů než jakákoliv jiná potravina, která kdy byla testována, včetně borůvek, červeného vína, černého nebo zeleného čaje. Dodají tělu energii, dobrou náladu, jasnou mysl. Kakaové boby obsahují mnoho přírodních složek jako serotonin (působí proti stresu), triptofan (působí proti depresi), anandamid a dopamin. Jedna z nejkomplexnějších potravin na světě obsahuje vysoké množství draslíku, vápníku, sodíku. Ale pozor, všechny superlativy ztrácí při průmyslově úpravě a přidání rafinovaného cukru.

Kakové boby

Mladý ječmen

Zelený koktejl z mladých listů ječmene je elixírem pro oslabený organismus, má detoxikační účinky a je bohatým zdrojem chlorofylu. Ječmenné trávy mají jedinečné bílkovinné složení s obsahem všech 8 esenciálních aminokyselin. Obsahují i mnoho vitamínů a více než 50 různých minerálů.

Chlorella

Sladkovodní jednobuněčná řasa původem z japonského ostrova Ishigaki je zdrojem mastných kyselin, snižuje cholesterol a je extrémně bohatá na vitamíny, minerály, aminokyseliny, esenciální aminokyseliny a polysacharidy. Podle studií výrazně urychluje obnovu buněk. Obsahuje totiž velké množství modrého pigmentu, který pomáhá vytvářet tělu více kmenových buněk. Další úžasnou vlastností chlorelly je růstový faktor, ze kterého jsou zmateni sami vědci. Každých dvacet hodin zečtyřnásobí svůj objem. Roste mnohem rychleji než kterákoli jiná rostlina na Zemi. Jakmile se dostane do lidského organismu, dramaticky urychluje přestavbu a uzdravování tkání, zrychluje množení laktobacilů (zdravých bakterií) ve střevech, zlepšuje imunitní systém a bojuje s volnými radikály.

Přehled superpotravin není zdaleka vyčerpán, některé si necháme na příště, stále je co objevovat a ochutnávat. Doufáme, že vám naše inspirace přijde vhod a okusíte něco nového. Krásné, zdravé a vitální léto!

 

Superpotraviny můžete nakoupit v e-shopu VITALVIBE.

 

Článek vyšel v časopise Moje země (číslo 4/2014).