Dvě byliny v BIO a RAW kvalitě, které mi po letech vrátily do života jednu z nejúžasnějších a nejdůležitějších žen v mém životě – maminku :) Třeba zafungují i u vás doma:) Rozhodla jsem se sepsat v krátkosti příběh z mého dětství. Není až tak úplně veselý, ale tak to v životě prostě je a pokud vše kolem nás bereme tak, že je to opravdu v daný okamžik to nejlepší, co se může dít, jak pro nás nebo pro ty, kterých se daný problém týká, tak vše plyne tak nějak více hladce a mi se netrápíme nebo se netrápíme tak moc.

V dětství jsem si zažila období, kdy moje maminka měla problém s alkoholem a psychikou. Po všem, co se dělo jí byla diagnostikovaná maniodepresivní psychóza a po absolvování krátkého pobytu v léčebně, odkud se nám ji podařilo dostat zpět (v tu dobu mi bylo asi 9 let), jí byla u soukromé psychiatričky nasazena injekční léčba, která trvala 20 let a která ji sice stabilizovala, ale také na druhou stranu utlumila tak, že moje maminka nevnímala emoce a byla za tzv. skleněnou zdí a jen nás tak nějak pozorovala a přežívala, nikam nechodila, neměla žádné zájmy a prožívala období tak, jak jej prožívala bez zájmu o kohokoli a cokoli. Mockrát jsem se snažila něco změnit, ale nešlo to, mockrát jsem také rezignovala a pak si to vyčítala a zase znovu se snažila, ale marně. Přijala jsem tento stav stejně jako zbytek rodiny.

V době, kdy jsem udělala obrovskou změnu ve svém životě (rozvod) a kdy se objevil můj nový partner, v době kdy se můj otec vyléčil z rakoviny přírodní cestou a já už začala pořádat svoje kurzy RAW stravy, jsem objevila úžasnou ajurvédskou bylinu jménem ASHWAGANDHA a také kořenovou zeleninu z Peru – MACU.  Obě s velmi silným účinkem na psychiku. Rozhodla jsem se, že je vyzkoušíme i u nás v rodině.

U mamky se začaly dít zázraky, najednou začala procitat, uvědomovat si věci, sama říkala, že má pocit, že se jí jakoby projasňuje mysl a začala prožívat a cítitopět emoce a vidět věci jinak. Začala cítit, že se chce vrátit zpět do života, začala vnímat životní energii a přestala chodit po 20 letech na injekce.

Vše se obrátilo vzhůru nohama, najednou tu zase byla, akční žena která chtěla žít a mít koníčky, zájmy a hlavně vztahy. Hodně se za těch 20 let v naší rodině změnilo, takže bylo potřeba hodně věcí komunikovat, ale vše jsme ustáli. Nakonec se po 8 měsících bez injekce začala dostávat do mánického stavu, takže jsme museli znovu nasadit léčbu, ale tentokrát již úplně jinou – mnohem slabší injekce, které ji neutlumují, ale díky kterým nemá velké výkyvy, jak do deprese nebo do mánie.

Vzhledem k tomu, že mi doktorka vysvětlovala, že jde o poruchu v mozku, kde nefungují vzruchy mezi pravou a levou hemisférou, tedy chybí dopamin, tak je potřeba tuto látku dodat. Léčba se tedy díky těmto mocným bylinám změnila a mamka je používá dodnes.

Maminka je teď opravdu zase zpět a užívá si naplno života. Má mnoho přátel, stará se o svůj zevnějšek i o svoje zdraví a pejska, čte mnoho knih a zajímá se o všechno a všechny kolem. Jsem opravdu vděčná. Nečekala jsem, že to ještě někdy bude takové a já ji opět uvidím ve velké radosti a nadšení ze života a maličkostí. A když vidím, jak si užívá a jak se těší vždy na mého syna, kterého jsem nedávno porodila, tak je to pro mě opravdu dojemné a cítím velkou vděčnost a děkuji za každý takový den.

Pokud máte tedy menší či větší psychický problém, tak Vám rozhodně můžou pomoci:) Mám zkušenost díky našemu Centrum zdraví v Brně, že opravdu velmi dobře zabírají na stavy smutku a úzkosti. Aschwagandha má dokonce stejné účinky jako lorazepam, akorát jde o zcela přírodní bylinu.

MACA je třeba také výborná na srovnání nefungujícího cyklu. Mnoho žen, kterým jsem MACU na tento problém doporučila, začaly pravidelně menstruovat. MACU můžete znát třeba i vykládání Jaroslava Duška, který si ji z Peru vozí na dobrou náladu :)

Pokud budete chtít MACU a ASCHWAGANDHU vyzkoušet, tak si rozhodně vyberte produkt v BIO, ale  také RAW, tedy živé, za studena zpracované kvalitě. Moje maminka používala přesně tyto dva produkty od firmy VITALVIBE, které najdete zde: MACA a ASCHWAGANDHA

Důležité informace:

BIO ashwagandha, také známá jako “Zimní třešeň” a “Indiánský ženšen”, je jednou z nejdůležitějších léčivých bylin v Ajurvédské medicíně. Hlavními aktivními složkami Ashwagandha prášku jsou alkaloidy a steroidní laktony.

 • Ashwagandha (Withania somnifera) je jednou z nejmocnějších a nejužitečnějších ajurvédských bylin.
 • Botanicky je příbuzná rajčeti a goji bobulím, patří do rodiny Solanaceae.
 • Roste ve formě malého keře, má malé zelené květy, zatímco zralé plody jsou oranžovo-červené.
 • Pro terapeutické využití se používají hlízy ashwagandy, které se usuší a zpracují na prášek.
 • O čerstvém kořenu této rostliny se říká, že má pach podobný koňskému potu a tak také vznikl název ashwaganda: ashwa znamená kůň a gandha znamená v Sanskrtu vůni nebo pach. Ashwaganda se úspěšně pěstuje pouze v sušších oblastech Indie a v některých částech Nepálu, protože potřebuje suché a teplé podnebí.
 • Hlavními složkami ashwagandy jsou steroidní laktony alkaloidy, mezi nimiž je hlavní vitanin. Některé další alkaloidy, které se v rostlině nacházejí, jsou somniferin, somnin, somniferinin, vitananin, pseudo-vitananin, tropin a anaferin. Kromě těchto obsahuje ashwaganda také 18 různých mastných kyselin, beta-sitosterol, polyfenoly a rostlinné steroly. Jedinečná kombinace těchto chemických sloučenin v ideálním poměru činí z ashwaganda mocnou vzpruhu, která omlazuje tělo a mysl.
 • Doposud se ashwaganda používala převážně v Ajurvédské medicíně, ale její příznivé účinky na různé zdravotní problémy byly v posledních letech vědecky dokázány. Průzkum, který byl proveden u zvířat, prokázal, že určité chemické látky v ashwagandě zlepšují produkci acetylcholinu, což je hlavní přenašeč nervových vzruchů.
 • Ashwaganda tedy zlepšuje kognitivní schopnosti myšlení, soustředění a paměti.
 • Další studie prokázala účinky ashwaganda na obnovování synapsí v mozku. Dokáže dokonce stimulovat růst částí nervových buněk, které již byly poš kozeny.
 • Při klinickém testování na proces stárnutí u více než 100 mužů, zaznamenalo 71% mužů zlepšení ve své schopnosti sexuálního výkonu poté, co ashwaganda konzumovali pravidelně.
 • Studie potvrzuje její použití jako afrodiziaka, což je také důvod, proč se jí říká »Indiánský ženšen«. Pravidelná konzumace ashwagandy zlepšuje kvalitu a kvantitu spermií a zvyšuje libido u žen.
 • Pozitivní dopad na pocity úzkosti a deprese byly prokázány v rámci studie z roku 2000, kdy bylo dokázáno, že ashwaganda působí podobně jako tradičně používaný lék lorazepam, ale bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
 • Potenciální jedovatost rostliny byla kontrolována v rámci studie založené na zkoumání krys. Zvířata dostávala denní dávku ashwaganda po dobu tří měsíců, pak se zkontroloval stav jejich orgánů. Nebyly zaznamenány abnormality v žádných orgánech, což činí z ashwagandy bezpečnou bylinku pro užívání.
 • Měly by se jí vyhnout jen ženy v době těhotenství a během užívání kortikosteroidů k léčbě problémů štítné žlázy.

Doporučené dávkování:

Pro optimální přínos smíchejte 3 gramy (necelou 1 čajovou lžičku) ashwagandha prášku s jakoukoli šťávou, smoothie, vodou nebo jogurtem.

as1 as 3   

Možnost zakoupení zde: ASHWAGANDHA v BIO a RAW kvalitě

MACA (Lepidium meyenii)

 • životabudič a harmonizátor
 • starověká léčivá kořenová zelenina pocházející z peruánských středních And
 • je také známá jako “peruánský ženšen”, který roste v horských plošinách v peruánských Andách ve výšce kolem 4000 metrů.
 • energie, hormonální rovnováha, afrodiziakum, duševní a fyzický výkon
 • její podzemní kořeny se používaly pro výživu a jako lék domorodců po tisíciletí. Kořeny macy se vyskytují v různých velikostech, tvarech a barvách – tento prášek je směsí červených, žlutých a černých kořenů, poskytujících nejširší spektrum aktivit.
 • V Mace je obsaženo i 20 různých mastných kyselin, 19 aminokyselin a velké množství minerálů: vápník, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, hořčík, selen a ostatní stopové prvky. Také vitamíny C, vitamíny B1, B2, B3 a B6 a karoteny.

Doporučené dávkování:

Přidejte 1-10 g (1-3 čajové lžičky) denně do oblíbených koktejlů, smoothie, musli, ovocných nebo zeleninových salátů, nebo přidejte do jiných čerstvých receptů.

maca 1maca 3

Možnost zakoupit zde: MACA v BIO a RAW kvalitě