Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období života – prožijte jej v radosti, zdraví a kráse a bez problémů:) Pár tipů a doporučení:)

Moje zkušenost s raw/vegan těhotenství

ja DSC_0442 DSC_0327 DSC_0444

 Fotky z 8.měsíce těhotenství :)

Celé těhotenství pro mě bylo jedním z nejkrásnějších období v mém životě. Moje tělo ke mně už dříve promlouvalo, ale v tomto období se vše zintenzivnělo natolik, že mě doslova vedlo. Věděla jsem bez jakýchkoli článků, co je potřeba doplnit a dodat a vždy pro mě bylo překvapením, že se to přesně shodovalo s tím, co doporučují moudré knihy, duly či porodní asistentky pro dané období. Je pravda, že mám tělo po nejrůznějších detoxikacích a létech na živé stravě asi čistější než tělo běžné těhotné ženy, ale třeba vás budu inspirovat k právě k tomu, abyste se svým tělem znovu navázaly spojení, aby jste jej znovu začaly vnímat a cítit, abyste za něj převzaly odpovědnost a nenechávaly ji na doktorech a léčitelích, aby jste se zkrátka vrátily k sobě :)

V prvních 3 měsících jsem neměla chuť na nic jiného než zelenou listovou zeleninu a saláty. Moje nejčastější jídlo byl salát z polníčku, rucoly, olivového oleje, citrónu, česneku, soli, pepře a minimálně jednoho květináče čerstvých bylinek jako oregáno, tymián, bazalka atd. Dále také poměrně hodně petrželového salátu tabouleh, syrového čočkového salátu a velkého množství ovoce. To jsem zapíjela šťávou z mladého ječmene. Měla jsem například týden, kdy jsem každý den jedla 0,5 – 1 kg borůvek:) Po ukončení třetího měsíce jsme odjeli na Bali, kde jsme žili dva měsíce a kde jsem měla možnost stravovat se čerstvým ovocem – manga a skvělými saláty a vše doplňovat vodou z čerstvých kokosů. Zajímavé bylo, že jsem naprosto nemohla jíst kokosovou dužinu z mladých kokosů, kterou tolik miluji. Tuky moje tělo nechtělo.

Po návratu do ČR přišlo období cizrny a luštěnin, takže jsem si docela často připravovala hummus na všechny možné způsoby z jemně povařené cizrny a opět to doplňovala saláty a ovocem. V 7. a 8.měsíci jsem doplňovala přírodní tuky a přišlo období chutí na dužninu z mladých kokosů, takže jsem si mladé kokosy objednávala a každý den jsem si dala vždy jeden, jak vodu v něm, tak dužninu. Dále jsem jedla hodně mořských řas a avokáda. V tuto dobu byla v ČR ještě zima, takže jsem si dělala pravidelně zeleninové zásadité vývary, ze kterých jsem cítila obrovskou energetickou sílu. Recept na tuto zásaditou polévku jsem se naučila na jednom semináři čínské medicíny a je naprosto skvělý. Recept: Do opravdu hodně velkého a nejlépe vysokého hrnce vložte 4 ks rozkrojených rajčat, půlku hlávkového zelí, 2 ks cibule, 3 ks petržele, čtvrtku celeru, 4 ks mrkve, přidejte himalájskou sůl, pepř a majoránku nebo jiné koření, které máte rádi a zalijte vodu tak, aby vám zelenina plavala. Poté přiveďte k varu a vařte 12 minut. Poté vývar nechte trošku vychladnout a snězte než vystydne, ale POZOR bez zeleniny. Ta je kyselinotvorná. Silně zásaditý je právě onen vzniklý vývar. Zeleninu vyhoďte. Na závěr si polévku můžete posypat čerstvými bylinkami a trošku dosolit.

Devátý měsíc byl opět ve znamení všeho zeleného a chia semínek, které jsem používala do všech svých smoothie a vytvářela RAW jugurty a RAW kaše. Chia semínka v tuto dobu pomohly s naprosto pravidelnou stolicí. Takže v době, kdy spoustu budoucích maminek trpí zácpou jsem si díky tomuto malému zázraku užívala skvělého zažívání a hlavně také vyprazdňování :)

Zažívání v době těhotenství

  • Než jsem otěhotněla musela jsem si i na RAW/VEGAN stravě hlídat správné kombinace pokrmů, protože dost často mě špatné kombinace potrápily nadýmáním a špatným trávením. Od okamžiku, kdy jsem otěhotněla se vše upravilo a mohla jsem kombinovat pokrmy tak, jak by mě v životě ani nenapadlo. Vzhledem k tomu, že jsem měla s tímto opravdu velký problém a moje zažívání bylo hodně oslabené skrze moje dávné kombinace ovoce a mléčných produktů nebo zeleniny a mléčných produktů, tak se mi nechtělo věřit, že můžu sníst salát z syrové čočky naložený v česneku a hned poté meloun. Dříve jsem nemohla zkombinovat ani meloun s jiným ovocem :)
  • Co se týče správných kombinací, které lidé hodně řeší a které hodně vysvětluji na svých kurzech RAW stravy, tak je jedna obecná zásada, ovoce je lepší jíst samostatně, jeho výhodou je to, že jej velmi rychle strávíte, pokud jej špatně nezkombinujeme, a to třeba do 20 – 30 minut. Jelikož má ovoce dost cukru, tak může udělat to, že s jinými pokrmy začne kvasit a odtud pak pochází mnoho problémů právě s nadýmáním. Mnoho lidí si mylně myslí, že je nadýmá nějaký druh ovoce nebo zeleniny a ona za to může nesprávná kombinace. No a meloun je vyjímka v tom, že obsahuje ještě větší množství cukru než běžné ovoce a může kvasit i s jiným ovocem, takže pokud se to děje, tak je potřeba i tohle oddělit. Ale samozřejmě jsou to obecná pravidla a je potřeba pozorovat sebe a reakce našeho těla, ale může to být vysvětlení příčiny plynatosti u některých lidí. Ovoce dle této zásady jezte vždy samostatně a jediná vhodná kombinace je s listovou zeleninou. Ta nevadí a ta je v pořádku. Naprosto nesprávná je kombinace s mléčnými produkty, pokud je ještě ve stravě máte, tam dochází ke kvašení často, takže si všimněte, co s vámi dělá třeba oblíbená kombinace ovoce a jogurtů či kefírů. Pokud dojde ke kvašení, tak se naše tělo začne zakyselovat a začnou se množit toxiny a jsme v bludném kruhu.
A co přejídání a chutě v těhotenství? 

  • V těhotenství se vám zvýší chuť na jídlo a to proto, že tělo začne vysílat signály po získání většího množství vitamínů a minerálů, potřebuje je totiž pro vás i miminko. Pokud ale jíte plnohodnotné potraviny, tedy ty přírodní, ty které nejsou průmyslově upravené a tedy jsou naplněny živými vitamíny, minerály a enzymy, tak se vůbec nemusíte obávat. Tělo se nasytí velmi rychle z kvalitních potravin a vy toho nepotřebujete zas až tolik, kolik si třeba představujete.
  • Problém je v tom, když se ženy začnou přejídat prázdnými pokrmy a tělo neustále volá po živinách a vy mu je nedodáváte, tudíž nastane to, že víc a víc jíte, víc a víc tloustnete a stále máte chutě něco jíst. Tohle funguje opravdu na 100 % :) Takže já jsem jedla někdy více někdy méně a vzhledem k tomu, že můj jídelníček se skládá z 95 % přirozených a živých potravin a superpotravin, tak moje tělo nestrádalo po živinách a neměla jsem tyto výkyvy. Spíše mi přišla chuť na kombinace, které bych před těhotenstvím rozhodně nesnědla po sobě (salát z syrové čočky a česneku a poté meloun).

Zácpa v těhotenství a jak na ni. Naprosto kouzelná rada a recept, který vám bude fungovat :) 

  • Velmi běžným problémem v těhotenství je zácpa. Zažila jsem ji v době, kdy se začalo miminko zvětšovat a moje střeva neměli tolik prostoru jako doposud. Okamžitě jsem nasadila naprosto nejúčinnější přírodní řešení, které funguje i lidem, kteří chodí na stolici třeba jen jednou za týden. Vyzkoušejte chia semínka.
  • Stačí když si ráno do své čerstvé ovocné či zeleninové šťávy a nebo již připraveného smoothie nasypete 3 polévkové lžíce chia semínek a necháte je 5 minut nabobtnat a pak vypijete.  Chia semínka vás jednak dlouho zasytí, dodají spoustu vápníku, vlákniny a esenciálních mastných kyselin Omega-3 a Omega-6, ale také budou hydrartovat váš organismus a hlavně střeva. Další den ráno nebo možná už večer půjdete na záchod bez obtíží. Chia semínka na všechny způsoby, tedy nasypané do vody, šťávy, smoothie (nemixovat je), ovocného salátu nebo chia kaše jsme si dělala od 7 měsíce velmi pravidelně:)

Co já a mléčné produkty? A jak jsem doplnila vápník?

  • Ještě v dnešní době mají někteří lidí za to, že hlavní zdroje vápníku představuje mléko a mléčné produkty. Mnoho studií už ale prokázalo, že je tomu dokonce naopak.
  • Mléčné produkty ve své stravě nemám již několik let. Dříve jsem jimi byla posedlá a i když už od malička nejím maso, tak mléčných produktů jsem měla ve svém jídelníčku vždy požehnaně a z toho také pak velké množství problémů s neustále ucpanými dutinami, špatnou pletí s akné, lámavými nehty a ve svých 24 letech i s vrzajícími klouby. Doktoři mi již v tu dobu předvídali, že budu mít jednou velký problém. Nechápala jsem to, vždyť jsem se defakto živila všemi těmi mléčnými produkty a mělo by to být naopak :) Aspoň to tvrdily v reklamách v dobách mého dětství :)
  • Až poté co jsem mléčné produkty plně vysadila, tak přišlo to, po čem jsem dlouhá léta toužila – krásné pleť, nehty a klouby. Ty najednou přestaly vrzat a musím říct, že od té doby, co jsem bez mléčných produktů jsem neměla rýmu.
  • Co je úžasné, tak znám mnoho maminek, které jsou raw/veganky a nikdy nepotřebovaly pro své dítě odsavačku kvůli rýmě:)
  • V rostlinné říši najdete vápník hlavně v listové zelenině, máku, tahini (sezamová pasta), mandlích, quinoy, chia semínkách atd.

A co železo? Měla jsem jej dostatek? A odkud jsem jej čerpala?

  • Nedostatek železa je v naší společnosti častým fenoménem a to hlavně mezi těhotnými a kojícími ženami, ale také u dětí mezi 6 měsíci až 4 lety. Nedostatek železa v prenatálním období může způsobit poškození mozku nenarozeného plodu a u menších dětí zpomalený růst a problémy chování.
  • K tomu, aby se železo dobře vstřebalo do krve je zapotřebí vitamín C. Naše tělo dokáže vstřebat nejvíce železa ráno, takže je vhodné když si zařadíte potraviny bohaté na železo hlavně na snídani.
  • Skvělá snídaně s dávkou železa je např. chia kaše s kustovnicí čínskou – goji nebo třeba smoothie z listové zeleniny s přidáním chia semínek a ovoce.
  • Během těhotenství jsem absolvovala 3 x odběr krve a vždy mi dělali testy na železo a vždy dopadl výsledek výborně. Maso nejím už od dětství, takže opravdu je možné mít dostatek železa i na této stravě :)

 A jak to je tedy s bílkovinami?

  • Na to je jednoduchá odpověď, uvědomte si, že každá potravina, kterou nám Matka Příroda nadělila a která není dále průmyslově a chemicky zpracovaná, obsahuje bílkovinu!
  • Podívejte se například na slona nebo koně. Tito savci jsou nádherným příkladem toho, že je možné přežít i bez živočišného proteinu.
  • Větší množství rostlinné bílkoviny tedy najdete třeba v listové zelenině, mandlích, slunečnicových semínkách, cizrně, tahini a pak třeba o oříškových a rostlinných mlécích a rostlinných jogurech. Dalším bohatým zdrojem jsou konopné a chia semínka, včelý pyl, quinoa, goji a dýně. Králem rostlinného proteinu je pak mořská řasa spirulina.
  • A když byste měli pocit, že potřebuje více bílkovin nebo byste je chtěli doplnit jiným způsobem, tak si můžete sehnat jeden z BIO a RAW rostlinných proteinů Sunwarrior a dělat si lahodné proteinové koktejly.

Těhotenství a jód z rostlinné stravy:

  • Česká republika nepatří mezi přímořské státy, takže jód u nás v ovzduší ani v půdě nenajdete.
  • Jód v prvé řadě zodpovídá za správnou funkci štítné žlázy, kdy se podílí na tvorbě nezbytných hormonů. Tím, že je pak zapojen do jejich struktury ovlivňuje téměř všechny buňky našeho těla, urychluje metabolismus živin přijímaných potravou, dělení a zánik buněk, zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů, zklidňuje nervový systém.
  • Jód je také skvělým antioxidantem, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny.
  • Jód také významně snižuje riziko rakoviny, neboť navozuje tzv. apoptózu, přirozený zánik nemocné buňky.
  • V rostlinné stravě najdeme jód v citrónu, špenátu, žampionech, hrachu, mořských řasách a případně pak v minerální vodě Vincentka, která má velmi vysoké hodnoty právě jódu.
  • Co se týče soli, tak využijte mořskou nebo himalájskou sůl a to i kdyby bylo na běžné soli (chloridu sodném) napsáno, že je obohacen jódem. Tuto stolní sůl rozhodně nepoužívejte, vlastně o sůl ani nejde, je to defakto skoro čistý chlorid sodný a je vysoce rafinovaná.
  • Kvalitním zdrojem jódu jsou také višňové a třešňové stopky, které lze společně zalít vroucí vodou a připravit z nich čaj.

A jak probíhalo moje těhotenství po tělesné stránce? Kolik jsem vlastně přibrala kg?

Za celé těhotenství jsem přibrala 6 kg, záda mě nebolela, neměla jsem žádné výkyvy nálad a ani na konci těhotenství mi neotekly nohy. A spánek? Nádherně jsem spala bez buzení. Jen v případě, že jsem večer vypila více tekutin, tak jsem chodila v noci častěji na záchod. Veškeré testy mi dopadly dobře. Dle doktorky jsem měla ukázkové krevní testy a miminko rostlo jako z vody :) Také se mi nezkazila plet ani zuby, takže i díky dostatku minerálů, které jsem tedy i doplňovala nad rámec stravy (Vitamin Mineral Rush – čistě přírodní koloidní minerály), je moje tělo nemuselo brát ze zásob v kostech, vlasech nebo nehtech, ale mělo jich zkrátka dostatek pro mě i pro miminko.

        zuzi6 zuzi5 zuzi3 DSC_0378
 
A jestli jsme doplňovala svoji stravu nějakými doplňky ?

  • Ano, doplňovala a to proto, že si uvědomuji, že žijeme v době, kdy ovoce a zelenina není tak kvalitiní, půda na které pěstujeme, již neobsahuje tolik živin, takže jsem doplňovala čistě přírodní koloidní minerály – Vitamin Mineral Rush a přírodní vitamín C od Vitalvibe.
  • Také jsem si zvolila jeden z antioxidantů – za studena lisovanou čistou šťávu z Acai od Mona – Vie.
  • Používala jsem unikátní směsi zelených trav, mořských řas a probiotik do svých smoothie – Elite Green Protein a Ormus Greens od Vitalvibe a vytvářela jsem si skvělé zelené koktejly.
  • Dále jsem si ke konci těhotenství oblíbila rostlinné proteiny Sunwarrior a přidávala si je do zelených koktejlů nebo jsem si je rozmixovala třeba jen s banánem nebo rostlinným či ořechovým mlékem a vytvořila jsem si skvělý vanilkový nebo čokoládový koktejl.

A co vitamíny pro těhotné?

  • Žádné jsem nebrala a ani bych nebrala nějaké, které jsou uměle vytvořeny. Ale na trhu jsme objevila jedny, které jsou dokonce v RAW kvalitě, takže pokud bych volila, tak tyto. Nabízí je společnost Garden of life a jmenují se Vitamin Code – RAW PRENATAL.
  • Filozofie společnosti Garden of Life je taková, že vitamíny jsou RAW organic, technologicky nezpracované, nerafinované, doplňky stravy, bez lepku, bez obsahu mléka, pojiv a plniv a s obsahem probiotik a enzymů.

Co je podle mě v těhotenství nejdůležitější?

  • Hlavně si tento opravdu jiný a nádherný stav užívat, každý den a každou minutu, těhotenství je dar a je to pro ženu opravdu posvátný a magický čas, kdy se toho hodně mění.
  • Dále je důležité od prvního okamžiku vnímat svoje miminko, mluvit k němu. V naší společnosti se často traduje to, že do třetího měsíce raději nic nikomu neříkat, aby se něco nestalo a většinou v tomto duchu pak přistupují maminky ke svému miminku a jakoby jej do třetího měsíce raději moc nevnímají, aby jim to když by se něco stalo, nebylo líto.
  • Ale miminka vnímají všechno a věřím a vím, že už od počátku početí (i před početím) se dá s dušičkou dítěte komunikovat, takže komunikujte.
  • Moc se mi líbila jedna věta mé porodní asistentky, která nám na předporodním kurzu říkala, abychom se představili, že nás na devět měsíců zavřou do místnosti a nikdo na nás nepromluví a neprojeví o nás zájem. Jak by nám bylo? Jak bychom se cítili? Vždycky si na to vzpomenu a všem kolem sebe říkám, vnímejte svá miminka a komunikujte s nimi jakkoli vám to přijde přirozené, ony opravdu vnímají a nádherně reagují a mají z toho obrovskou radost:)
Jaké kurzy jsem během těhotenství navštívila?

  • Během těhotenství jsem absolvovala předporodní kurz se svojí porodní asistentkou, se kterou jsme se domluvila i na účast u porodu a dále také dvoudenní kurz Předporodní přípravy s hypnoporodem, který vedla zkušená dula. Cílem tohoto semináře bylo získat důvěru a víru ve schopnost ženského těla porodit klidně a snadno. Tento kurz  byl naprosto úžasný a naplněný i praktickými informacemi pro partnery z oblasti práva. Podrobně jsme probírali to, co můžete odmítnout během těhotenství, u porodu, po porodu a také jsem se dozvěděla velké množství přírodních rad, od toho jak přirozeně vyvolat porod, jak a čím masírovat hráz, nejvhodnější porodní polohy a spoustu dalších informací. Na základě toho jsem si sepsala i svá porodní přání a bylo mi jasné, co vlastně chci a nechci a hlavně proč, pokud budu rodit v porodnici a ne doma (např. chcete miminku dát hned po porodu obří injekční dávku vitamínu K – ano, ne a proč ano a proč ne? atd.)
  • Dále jsme absolvovala skvělý kurz Alpha Nursing, kde jsme se od norské psychoterapeutky dozvěděli plno informací o REM fázi spánku dítěte v době od narození až po 9 měsíců a jeho důležitosti pro náš vývoj, jak tělesný tak psychický.

Co jsem si nachystala k porodu?

  • Nechala jsem si vytvořit ručně vyráběnou porodní svíčku se záměrem pro nádherný a bezpečný porod v plném zdraví pro mě i miminko, sehnala jsem si u mého oblíbeného prodejce krystalů porodní kámen (mmj. vypadá jako placenta a je to Karneol z Madagaskaru), skvělé vonné tyčinky, Paolo Santo a také jsem si sehnala speciální směs ručně namíchaných esenciálních olejů pro porod.
  • Udělala jsem doma velkou očistu domácnosti, vyházela jsem zbytek starý věcí, oblečení, knih a fotek a všeho, co už nepoužívám a vše, co by se dalo dát používat jsem rozdala těm, kterým to udělalo radost.
  • Také jsme si udělaly jedno odpoledne rituál a ženský kruh s mými nejbližšími ženami – kamarádkami, který vedla má kamarádka, který žije na Bali a byl to krásný zážitek plný ženského hýčkání, dobrého RAW jídla, vonných esencí, sdílení a podpory (viz.fotky).

         DSC_0314

  • Dále jsem si s moji kamarádkou, která vede školu Feng Shui a vystudovala posvátnou geometrii, dopřála i rituál pro prostor, který dělala pro očistu prostoru pro vstup nové duše před narozením. Oba rituály byly naprosto nádherné a budu na ně dlouho vzpomínat:) Vždy se u těchto věcí dějí zázraky a děly se v tomto případě také:)

         DSC_0275   DSC_0301   DSC_0274   DSC_0290

A co placenta? Dá se pak ještě využít? 

“Co kdyby každá žena měla svou placentu v kapslích místo receptu na lahvičku léků? Myslím, že deprese by se snížila, míra kojení by se zvýšila a lakomé farmaceutické společnosti a výrobci umělé výživy by ztratily obrovské zisky, které vydělávají na naši nevědomosti”

                                                                                                                                                  Tiffany Rosenbrock

  • Hodně dlouho jsme uvažovala o lotosovém porodu ( placentu neoddělovat a nechat ji u miminka do doby, než se pupečníková šňůra vysuší a oddělí se, např. na Bali je to běžná věc), ale zatím nevím, jak se vše bude vyvíjet a jaký dostanu impulz od miminka. Každopádně v mé vybrané porodnici ve Vyškově mi lotosový porod povolili.
  • Zajímavostí je, že se dá placenta využít a můžete si ji nechat zpracovat na tinkturu, homeopatika či esenci a pak ji využít po porodu. Tohle vše nabízí asociace NAZEP z.s. Asociace vlastní laboratoř, která vám placentu zpracuje. Více informací najdete zde: www.zpracovaniplacenty.cz
  • Placenta obsahuje vaše vlastní přírodní hormony a je perfektně vyrobená, aby posloužila individuálním potřebám vašeho těla a dítěte. Experti se shodují, že placenta uchovává hormony. Opětovné uvedení těchto hormonů do vašeho těla mu pomůže se přirozeně a rychle zotavit.  Výrobky z placenty usnadňují zotavení po porodu zotavení a ulehčují i hormonální výkyvy při menopauze.

  • Článek o možnostech využití placenty s dokumenty ke stažení najdete zde: Placenta a její zázračné léčebné účinky
A jak se připravuji na porod?

Vzhledem k tomu, že mě čeká můj porod již za pár dní, tak moje příprava je taková, že se na porod jednoduše těším jako na nejkrásnější den v životě. Nic moc nevymýšlím a nechávám miminku, aby si zvolilo, jak a kde chce přijít na svět. Protože mi tyto věci v životě fungují nádherně, tak vím, že to nevymyslím, tak báječně a úžasně jako to má pro mě vesmír nachystané, takže nevymýšlím scénáře, neposiluji obavy a strachy a mám plnou důvěru ve svoje tělo a přírodu a vím, že vše bude tak, aby to bylo nejlepší a nejbezpečnější pro mě i miminko a v tomto pocitu se uvolňuji a nechávám to plynout a jen pozoruji, jak se mé tělo na porod chystá, protože ono se už chystá a je to radost sledovat….je to zázrak….a já jsem nesmírně vděčná, že jej můžu pozorovat a nechat to na něm…v plné důvěře v to co se bude dít :)

Zde je můj porodní VISION BOARD, který jsem si vytvořila už před půl rokem:) 

Pokud byste si chtěly vytvořit svůj porodní vision board, tak se mrkněte na můj článek o tom, jak si jej udělat a inspirujte se afirmacemi pro jemný, rychlý, bezbolestný a přirozený porod zde: Afirmace pro nádherný, přirozený, bezbolestný porod – inspirujte se:)

vision board 1