To, co vkládáte do svých úst, vás vyživuje, podporuje vaše tělo a poskytuje mu potřebnou energii. Zkuste proto začít váš den zdravě. Snídaní, která dodá vašemu tělu vitamíny, minerální látky a antioxidanty.

Když začnete své tělo skutečně vyživovat, mohou se začít dít ve vašem životě opravdové zázraky.

Tím, že budete volit kvalitní pokrmy, dodáte tělu vhodné palivo a podpoříte ho, aby bylo zdravé, vitální a mělo dostatek energie. Budete tak moci dělat vše, co vás baví, aniž by vás omezovalo vaše zdraví. Tělo je moudré, má obrovskou samoléčebnou schopnost a chce vás každou vteřinu vašeho života podporovat. Jen mu musíte pomoci a příliš jej nezatěžovat průmyslově a chemicky zpracovaným jídlem, které neobsahuje živiny, ale pouze prázdné kalorie.

V tomto článku vám dám několik tipů na naše oblíbené vyživující snídaně, kterými můžete začít svůj den zdravěji:

1. Smoothie

Smoothie jsem si zamilovala pro jeho rychlost, jednoduchost, chutnost a zároveň výživnost. Pokud se naučíte dobře kombinovat a používat do něj superfoods, může být velice nutričně bohaté, zasytit vás a stát se plnohodnotnou snídaní. Postup, jak správně sestavit smoothie, které vás vyživí a nabije energií, se naučíte v mém e-booku zdarma Jak na výživná smoothies.

blank

Kouzelné na smoothie je, že je jen na vaší fantazii, co si do něj přidáte a jak si jej ochutíte. Kombinací je nespočet a pokaždé může být smoothie jiné. A pokud vás omrzí ho pít, stačí ho udělat hustší, nalít do misky a ozdobit jako smoothie bowl.

Můj tip: Smoothie přizpůsobuji dle sezóny. V létě, kdy potřebuji osvěžit, přidávám led nebo jej udělám ze zmrzlého ovoce, v zimě naopak používám sezónní ovoce a zahřívací koření jako je chilli, skořice, zázvor a další.

Různé druhy smoothies v lahvičkách

Špenátové smoothie

2. Kaše

Kaše máme rádi ve všech možných podobách. V létě nevařené, v zimě vařené. Jsou ideální snídaní (nejen) pro děti. Zasytí, pohladí a za pomocí kvalitního mixéru lze během chvilky vytvořit ohromné množství nejrůznějších variací.

Dýňová kaše z hnědé rýže s chai kořením

Můj tip: Nejčastěji jako základ kaše používám namočenou pohanku kroupy nebo lámanku, ovesné vločky, ořechy (mandle, vlašské, kešu, lískové), chia semínka, uvařené jáhly či rýži a čerstvé ovoce (banán, jablko, hruška). Ingredience lze různě kombinovat, mixovat a dle vlastní fantazie kaši nazdobit a ochutit.

Jáhlovo-maková kaše recept

3. Slané pomazánky a „sýry“

Pomazánek a směsí na pečivo se dá dělat mnoho druhů a pomocí mixéru pak vytvořit spoustu chutí a kombinací. A nemusíte je jíst jen s pečivem, ale výborné jsou také s krekry, tyčinkami (zkuste třeba moje pohankovo-kmínové) či kolečky nebo proužky syrové zeleniny.

blank

Můj tip: Jako základ nejčastěji používám namočené oříšky (mandle, kešu), semínka (slunečnice), luštěniny, avokádo a zeleninu (vodnatá jako okurka, cuketa, paprika, rajče, kedlubna, ředkve), anebo kombinace těchto ingrediencí.

blank

4. Müsli a granola

Skvělá varianta snídaně, když ráno není moc času. I taková snídaně může být zdravá a velmi výživná, z celistvých ingrediencí a bez bílého cukru. Stačí si granolu doma vytvořit dopředu a mít ji po ruce v sušené či pečené podobě.

Můj tip: Nejraději mám doma vytvořené raw müsli jen tak samotné, v „mokré“ neusušené podobě. Je skvělé i s sebou do práce či na cesty. To sušené pak máme rádi s kokosovým jogurtem, anebo rostlinným mlékem/kefírem a ovocem.

blank

5. Jogurt a tvaroh

Jogurt je rychlá a snadná snídaně plná probiotik, ideální potravina pro zdravý střevní mikrobiom. Pokud jej doplníte třeba proteinem, oříšky, semínky, granolou a ovocem, může vás i dobře zasytit.

Můj tip: My máme nejraději kokosový jogurt z mladého kokosu buď doma vytvořený nebo zakoupený od našich přátel z Wild and Coco. Je naprosto úžasný a pro naši rodinu je jedním ze základních jídel. Rozhodně jej vyzkoušejte, tolik miliard probiotických kultur vaše střeva ještě nezažila. A nejen střeva, ale celé tělo vás bude za tuto snídani milovat. :)

RAW kokosový jogurt

6. Pudinky a krémy

Rychlá, snadná, výživná a hlavně chuťově luxusní snídaně (nejen) pro děti, která lze vytvořit pomocí mixéru v mnoha různých kombinacích. Pudinky a krémy si můžete vytvořit i do zásoby do lednice a mít je tak ráno po ruce nebo si je vzít s sebou do práce.

blank

Můj tip: Jako základ ráda používám kokosovou dužinu, banán, chia, avokádo nebo kešu. Rozmixované dodají pudinkům krásnou hladkou strukturu.

Kokosový pudink s acai

7. Sladké koláče, buchty a další dobroty

Pokud jste zvyklí snídat sladké buchty, vytvořte si je ve zdravější podobě, z celistvých ingrediencí a bez bílé mouky a bílého cukru. Taková buchta nejenže uspokojí vaše chutě, zasytí, ale také vyživí vaše tělo. A pokud vám nějaká zbude, můžete si ji zamrazit na později.

blank

Můj tip: Místo klasické mouky na těsto ráda používám pohanku, anebo semínka a oříšky, které rozmixuji najemno.

Kokosová veganská bábovka


Tip: Smoothie jako ideální snídaně moderní doby

Objevte umění spojit rychlou přípravu, zdravý životní styl a lahodnou chuť do lahodné snídaně – prostřednictvím smoothie. :) Zamilujte se do každého doušku tohoto koktejlu stejně jako my. Ušetří vám ráno čas, a zároveň poskytne vašemu tělu potřebné živiny.

Vytvořila jsem pro vás 92 stránkový e-book ke stažení zdarma, který vás provede cestou našich nejoblíbenějších krémových smoothie, díky kterým se do nich zamilujete i vy.

blank

Objevíte, jak snadné je si své smoothie vyrobit a jak praktické a kouzelné tyto nápoje jsou. Dozvíte se o výhodách každé ingredience, kterou můžete do svých smoothie použít, objevíte fascinující fakta o zelených potravinách, získáte tipy na vysoce kvalitní rostlinné proteiny a prozradím vám recepty na naše nejlepší recepty, které pravidelně snídáme.

Přeji si, ať vám tento e-book pomůže na vaší cestě za zářivým zdravím, vitalitou, energií a radostí ze svého těla a toho, co si do těla každým soustem dáváte. :)