Získat všechny živiny z potravy je v dnešní době – kdy jsou potraviny zatížené pesticidy a obecně mají vzhledem k vyčerpané půdě méně vitamínů a minerálních látek než dříve – náročné.

Proto zařazujeme celá rodina do jídelníčku liposomální vitamíny a také minerální látky v chelátové formě. Tyto formy vitamínů a minerálních látek jsou podle vědeckých výzkumů pro naše tělo nejvstřebatelnější.

Co jsou to liposomální vitamíny

Liposomální technologie je známá a v medicíně využívána již více než 60 let. Jde o nejefektivnější známou formu přenosu živin v lidském organismu.

Dosud jedinou formou, která nenarušovala vstřebatelnost účinných látek a dokázala beze ztrát doručit vitamíny a minerální látky do krevního řečiště, byla nitrožilní infuze. Výsledkem mnohaletého vývoje v oblasti doplňků stravy vznikla liposomální forma, která se stala stejně kvalitní alternativou injekční aplikace, ale v orální podobě.

Liposomy jsou přirozenou součástí našich těl a nalezneme je i v mateřském mléce savců, což svědčí o jejich přirozenosti a kompatibilitě s lidským organismem.

Tvoří je molekuly s vnějším obalem ze zdravých tuků, konkrétně přírodních fosfolipidů, které napodobují buněčnou stěnu a jádrem, které obsahuje danou živinu. Díky této struktuře je liposomová molekula snadno rozpoznatelná naším tělem jako vlastní, což umožňuje plynulý průchod trávicím traktem, pohyb v krevním oběhu a transport do buněk bez zbytečných ztrát.

Buňka tak získává zdroj nepoškozených živin, a současně prospěšný fosfolipid, který jí slouží jako výživa k regeneraci.

Jak fungují liposomální vitamíny v našem těle

Liposomy si lze zjednodušeně představit jako malé bubliny s vnějším obalem tvořeným zdravými tuky a s dutým jádrem, které lze naplnit vitamíny nebo jinými účinnými látkami.

Tyto bubliny představují jakési „dopravní prostředky“, které šetrně a efektivně přenášejí „cestující“ látky, jako je například vitamín C, do jejich „cílové stanice“ – buňky. Tímto způsobem liposomy zajišťují bezpečný a účinný transport živin tam, kde jsou nejpotřebnější.

Proč je liposomální technologie nejúčinnější? Na spolknuté vitamíny a další doplňky stravy působí v našem těle trávicí enzymy a žaludeční šťávy. Ty způsobují jejich poškození nebo degradaci, což vede k nízké vstřebatelnosti a účinnosti doplňků. S tím se výrobci potýkají již řadu let. Liposomální technologie, na rozdíl od běžných doplňků stravy z lékáren, ale umožňuje v našem těle ochránit vitamíny a minerální látky a tím zajistit, že tyto látky mohou být účinněji absorbovány v těle a lépe využity organismem. Proto se zatím jedná o nejefektivnější orální formu přenosu živin.

Jaké liposomální vitamíny si vybrat?

Na trhu existují liposomální doplňky stravy ve 3 formách:

 • tekutá – vyrobená použitím chemikálií, vysokého tlaku či teploty, což ovlivňuje biodostupnost a čistotu účinné látky. Obsahuje dochucovadla, aditiva a konzervanty, kvůli výrazné chuti, zápachu a nestabilitě. Má obvykle krátký čas spotřeby a je třeba ji uchovávat v lednici, tudíž je náročnější na skladování i užívání.
 • sušená – jde o tekutou formu usušenou do podoby prášku a naplněnou do kapslí. Stejně jako u tekuté formy se vyrábí za použití chemikálií, vysokého tlaku nebo teploty, které mohou ovlivnit využitelnost účinné látky. Sušená forma je stabilnější, jednodušší na užívání i skladování a většinou nevyžaduje konzervanty a dochucovadla.
 • sypká LipoCellTech – výroba probíhá bez nežádoucích chemikálií, aditiv, vysokých tlaků či teplot – napodobuje tvorbu liposomů v lidském těle za pomocí cholinové syntézy (aktivní látky zůstávají nedotčeny a biodostupné v plné míře). Je to stabilní forma s dlouhou trvanlivostí, jednoduchým užíváním a skladováním.

blank

Tip: Já osobně používám liposomální vitamíny značky NaturLabs (najdete je v e-shopu Vitalvibe), které mají nejen to nejčistší složení bez zbytečných plnidel a aditiv, ale díky své technologii Lipocelltech přináší i benefit v podobě přirozeného doplňování cholinu (látky známé zejména pro její důležitost v kognitivní funkci mozku).

Naturlabs nabízí tyto liposomální doplňky:

 • Vitamín C – podpora imunity, tvorby kolagenu, přispívá ke snížení stresu a únavy a podílí se na desítkách dalších procesů v těle.
 • Vitamín B12 – pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému, důležité suplementovat na rostlinné stravě.
 • Vitamín D3 + K2 – doplnění vitamínu D při nedostatku slunce, posílení imunity.
 • Multivitamín – jistota všech nezbytných vitamínů a stopových prvků, které tělo potřebuje, kompenzace toho, co člověku chybí ze stravy, vhodné při vyšších nárocích na tělo (sportovci, staří lidé, těhotenství a kojení, stres aj.).
 • Kyselina Hyaluronová + vitamín C – podpora mládí a krásy (pomoc s vráskami, suchou pletí, celulitidou) a pohybového aparátu.
 • Quercetin – nejsilnější antioxidant, přispívá k dlouhověkosti, zmírňuje projevy stárnutí, může nahradit léky na alergie (zmírňuje nepříjemné příznaky alergií, histaminové intolerance a astmatu).
 • Glutathion – podporuje imunitu v případě nemoci, podporuje zdravá játra, zlepšuje kognitivní schopnosti.
 • Kurkumin 3Complex – pomáhá od zánětů v těle a detoxikuje z těla nežádoucí látky.

Které z nich beru já? Pravidelně teď beru liposomální vitamín C a kyselinu hyaluronovou. V zimních měsících pak ještě vitamín D3.

blank

Jak jednoduše zařadit liposomální vitamíny do stravy celé rodiny

Liposomální vitamíny jsou vhodné pro každého včetně dětí, těhotných a kojících. Úplně nejsnadnější způsob, jak tělu tyto chybějící vitamíny a minerály dodat (pokud je nechcete vy nebo děti polykat), je vysypat kapsli do oblíbeného smoothie, kde se krásně „schovají“ a ani děti je tam neucítí.

Pokud nepijete smoothie, můžete vitamíny vysypat i třeba do spirulinových nudlí, které děti zbožňují nebo jiného oblíbeného receptu. Také se dají zamíchat do rostlinného mléka nebo kakaa.

Níže je moje nejoblíbenější smoothie, které je hotové za 2 minuty a piji ho teď každý den. :-)

blank

Vitamínové smoothie

Ingredience:

 • 1 banán
 • 300 ml vody
 • 1 odměrka proteinu Sunwarrior Blend Natural od Vitalvibe
 • 1/2 odměrky Collagen Builder Natural od Vitalvibe
 • 1 lžička RAW a BIO kakaového prášku Vitalvibe
 • liposomální a chelátové vitamíny a minerální látky – já přidávám: liposomální vitamín C (prášek z 1 kapsle), hořčík malát (prášek ze 2 kapslí), fermentovaný ženšen (prášek z 1 kapsle), kyselina hyaluronová (prášek z 1 kapsle)

Postup:

Obsah kapslí vysypeme do mixéru spolu se všemi dalšími ingrediencemi na výrobu smoothie. Zamixujeme a až je smoothie hotové, přidáme 1–2 lžíce chia semínek. Zamícháme a necháme 5 minut nabobtnat. A někdy si do smoothie ještě zamíchám pár drcených kakaových bobů v kokosovém nektaru, které máme ve Vitalvibe.

A pokud už by se vám toto smoothie přepilo, zkuste některé z mých dalších oblíbených smoothie, které jsem sepsala do e-booku Jak na dokonalá smoothie