Výroba vlastního rostlinného mléka je nesmírně jednoduchá a nevyžaduje mnoho času ani speciálního vybavení. Během několika krátkých minut můžete mít připravené čerstvé a lahodné mléko bez zbytečných éček a cukru. Vyzkoušejte a uvidíte.

Kromě toho, výrobou vlastního mléka šetříte svou peněženku a přispíváte k ochraně životního prostředí. Navíc některá exkluzivní mléka, jako třeba luxusní makové, v běžných obchodech jen tak nenajdete. :-)

Co je to rostlinné mléko (nápoj)?

Alternativa k živočišnému mléku, která se vyrábí namočením ořechů, semen, luštěnin či obilnin ve vodě a jejich následným rozmixováním a scezením. Používá se všude tam, kde kravské mléko – do kaší, dezertů, smoothie, kakaa, kávy, koláčů aj. s jediným rozdílem, že má jiné složení.

Rostlinný nápoj se dá koupit již v každém supermarketu, ale často vyjde velmi draho, hlavně pokud jej člověk používá častěji. Naštěstí doma jej lze vyrobit velmi snadno, rychle a až o téměř polovinu levněji.

Z čeho lze rostlinné mléko vyrobit

Doma můžeme mléka vyrobit téměř z čehokoliv. Od semínek, oříšků, obilovin, luštěnin až po jejich kombinace. Vyzkoušejte si sami, které vás nejvíce zaujme.

  • ořechy: mandle, kešu, vlašské, lískové, strouhaný kokos
  • semínka: slunečnice, mák, sezam, konopné
  • obiloviny a luštěniny: ovesné vločky, sójové boby a další
  • ořechová másla: kešu, z lískových oříšků, mandlové, z vlašských ořechů, tahini a další

Zkušenosti s mákem: Pozor na vypité množství makového mléka. Já jsem po objevení makového mléka byla natolik nadšená z jeho úžasné chuti, že jsem jej zkoušela dělat na různé variace a taky jsem ho pila třeba i 1 l a více denně. Odpoledne a večer jsem se ale cítila jak omámená a chtělo se mi brzy spát a jelikož díky životadárným potravinám vím, jak může mít člověk neustále hodně energie, tak jsem nevěděla, co se děje. Potom mi to došlo. Mák se používá i na podporu dobrého spaní, a pokud to s ním přeženete, tak ten účinek může být velice silný. Makové mléko mi nejvíce chutná oslazené rozmixovanými datlemi.

Tip: Pro urychlení můžete oříšky a semínka pro výrobu mléka zaměnit za hotová oříšková či semínková másla. Stačí je rozmixovat spolu s vodou. Takto vyrobené rostlinné mléko je opravdu rychlovka.

Základní recepty na výrobu rostlinného mléka

Obecný recept na oříškové/semínkové mléko:

  • mixér
  • hrst kvalitních ořechů nebo semínek (v RAW a BIO kvalitě; já používám z Vitalvibe) – nejlépe namočených přes noc (proč níže)
  • pytlík na výrobu ořechového mléka (mají např. ve Vitalvibe) nebo jemné sítko
  • 0,4 dcl vody pro tvorbu mléka nebo 0,2 dcl vody pro tvorbu smetany

Do mixéru nalijeme vodu a nasypeme oříšky nebo semínka (nejlépe aktivované přes noc, ale jde to i z nenamočených, jen to nebude tak výživné) a rozmixujeme na mléko. Mléko přecedíme přes sáček na výrobu rostlinného mléka.

blank

Mandlové mléko:

  • 1/2 hrnku přes noc namočených mandlí
  • 2–3 hrnky čisté vody
  • 1–2 lžíce medu nebo 5 ks datlí

Všechny ingredience vložíme do mixéru a zamixujeme. Přecedíme přes pytlík na výrobu ořechového mléka.

Mléko a kakao ze strouhaného kokosu:

  • 50 g strouhaného BIO kokosu
  • 4 dcl vody
  • 1–2 lžíce BIO javorového sirupu
  • pro výrobu kakaa: 1 lžíce BIO a RAW karobu/kakaa Vitalvibe

Do mixéru dáme vodu a kokos (není třeba předem namáčet) a rozmixujeme. Přecedíme přes pytlík na výrobu ořechového mléka a rozmixujeme s oblíbeným sladidlem (já mám ráda med či javorový sirup) a pokud chceme kakao, tak i s karobem/kakaem (jinak nedáváme).

TIP: Mléko i kakao můžeme připravit i teplé. K oříškům a semínkám naléváme vodu do teploty 42° C.

Jak mléko vylepšit a dochutit

Výsledná chuť mléka vždy záleží na kvalitě ořechů. Vybíráme nejlépe ty v RAW a BIO kvalitě a dopředu je namočíme. Nám nejvíce chutnají mléka mandlové, kešu, vlašské, makové a kokosové. Zkuste i kombinace těchto surovin.

Vyrobené mléko si můžete také osladit nebo okořenit. Do přeceděného mléka, které nalijeme zpět do mixéru, můžeme přidat oblíbené přírodní sladidlo na ochucení. To přidáváme vždy, pokud chceme pít mléko samotné či z něj dělat kakao (jak udělat kakao píšu dál v tomto článku). Já ráda sladím datlemi, kokosovým nebo javorovým sirupem, ale můžeme použít jakékoliv oblíbené přírodní sladidlo. Mléko se dá ochutit také kořením – např. skořicí, kardamomem, hřebíčkem nebo vanilkou. Poté, co přidáme sladidlo a koření, tak znovu mléko krátce pomixujeme, ochutnáme a případně si jej ještě dosladíme či dokořeníme.

Tip: Mandle patří mezi semena, takže si můžeme vyzkoušet jejich živost a tím i kvalitu. A to tak, že je namočíme na dobu cca 8 hodin. Poté by měly začít klíčit. Na jednom konci mandle uvidíme takový maličký ocásek. Pokud klíčit nezačnou, tak prošly zřejmě nějakým nešetrným zpracováním a vysokou teplotou nebo jiným procesem. opravdu živé mandle seženete ve Vitalvibe.

Jak vytvořit z rostlinného mléka luxusní kakao

Kakao vytvoříme jednoduše, když do vyrobeného rostlinného mléka rozmixujeme RAW a BIO kakaový (pro děti karobový) prášek nebo 100% RAW čokoládu (RAW kakao a čokoládu doporučuji proto, že vznikají z nepražených kakaových bobů, a jsou v nich tudíž zachovány všechny důležité živiny; přečtěte si můj článek Jak vybrat kvalitní čokoládu, aby nebyla hříšné potěšení, ale největší dar přírody).

Místo kakaa můžeme použít i karob. Oproti kakau neobsahuje kofein, proto ho mohou i alergici a děti. Co se týče složení, má méně tuku, ale více sacharidů (je sladší) a vlákniny.

3 možnosti výroby kakaa:

  • S oříškovým mlékem: Do mixéru nalijeme oříškové mléko, přidáme kakaový prášek a sladidlo a rozmixujeme.
  • Se sušeným mlékem: Do mixéru přidáme vodu, sušené kokosové mléko, přidáme kakaový prášek a sladidloa rozmixujeme.
  • S oříškovým máslem: Do mixéru nalijeme vodu, přidáme pár lžic oříškového másla, kakaový nebo karobový prášek, sladidlo a rozmixujeme.

TIP na produkt: Doma milujeme sušené kokosové mléko (má čisté složení bez zbytečných přídatných látek) od firmy Wild & Coco. Pokud se nám zrovna nechce dělat ořechové mléko, stačí ho smíchat s vodou a rozmixovat na výborné a rychlé kokosové mléko s plnou chutí kokosu.

blank

8 důvodů, proč k výrobě mléka namáčet ořechy a semínka

  • odstraní se špína, prach a plísně na povrchu semínka nebo oříšku
  • namáčení pomáhá odstranit enzymové inhibitory a snížit množství kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin
  • namáčení nastartuje proces klíčení, který zvyšuje množství prospěšných látek, enzymů, vitamínů a minerálů
  • namáčením se zlepšuje jejich stravitelnost a zvyšujeme množství látek, které tělo může ze semínka a ořechů vstřebat
  • namáčení pomáhá rozložit bílkoviny na jednodušší aminokyseliny, které jsou pak lépe stravitelné
  • namáčení zlepšuje chuť (chuť je jemnější, čistší, krémovější a méně trpká).
  • namočená semínka a oříšky se lépe mixují (výroba krémů, sýrů, mlék, pomazánek, dresinků atp.)
  • když konzumujeme živou potravinu s jejími vlastními enzymy, umožňujeme tělu, aby si při trávení od tvorby enzymů odpočinulo a mělo více energie pro léčení a regeneraci.

Až ochutnáte máčené ořechy nebo semínka, tak se může stát, že mléko vůbec nevyrobíte a sníte je jen tak. :-) Jsou totiž naprosto úžasné. Určitě si z dětství pamatujete chuť vlašských oříšků, které jste právě vyloupli ze skořápky, která ležela venku ve vlhké půdě. Tak takhle krásně šťavnaté ořechy potom jsou.

Jak semínka a oříšky namáčet:

  1. Semínka a oříšky nasypeme do misky, přidáme špetku soli (není nutné, ale pomáhá deaktivovat enzymové inhibitory) a zalijeme vodou.
  2. Necháme stát v pokojové teplotě dle doby namáčení pro jednotlivé druhy semínek a oříšků (viz níže).Vhodné je několikrát za den vodu vyměnit (tj. slít a zalít novou).
  3. Po uplynutí doby pro namáčení plodů, vodu slijeme a plody propláchneme.
  4. Namočená semínka a oříšky spotřebujeme do 3 dnů (skladujeme v lednici). Lze je také vysušit v sušičce, a tím prodloužit jejich dobu trvanlivosti. Takto usušené plody vydrží několik měsíců.

Jak dlouho namáčet:

  • dýňové a konopné semínko, sezam, len – 8 hodin
  • slunečnice – 2 hodiny
  • mandle, lískové oříšky, mák, arašídy – 8–12 hodin
  • vlašské, pekanové ořechy – 4–6 hodin
  • kešu ořechy – 2–4 hodiny
  • chia – 20 minut
  • strouhaný kokos – nenamáčí se

Recepty z rostlinného mléka

Rostlinné mléko můžete použít všude tam, kde byste jinak použili živočišné. Do kaší, kávy, kakaa, smoothie, krémů, buchet a koláčů a dalších dobrot.

Karobové kakao z kokosového mléka

Kakao z mandlového mléka

RAW krupicová kaše

Cold crunchy kakao

Chia pudink

Dýňová snídaňová kaše

Ledové smoothie

Jáhlovo-maková snídaňová kaše

„Smetanové“ smoothie s ječmenem

Collagen smoothie

Banánová kaše s pohankou

„Smetanové“ špenátové smoothie

Smoothie s mladým ječmenem

„Smetanové“ smoothie s mladým ječmenem


Jak využít mléka do smoothies

Rostlinná mléka jsou skvělou základní tekutinu pro přípravu smoothie a milshaků, díky kterým si získají smetanově krémovou konzistenci. Do smetanového smoothie krásně „schováte“ i spoustu superfoods, spirulinu a další ingredience, které vyživí vaše tělo. Sepsala jsem pro vás zdarma ke stažení 92 stránkový e-book, ve kterém vás naučím, jak si připravovat jednoduché výživné smoothies, do kterých se zamilujete.

Najdete v něm rozepsané benefity jednotlivých možných ingrediencí, spoustu informací k zeleným potravinám, tipy na kvalitní rostlinné proteiny i ty naše nejlepší rodinné smoothie recepty.