Srovnání 10 mixérů: recenze od Move Eat For Life – Jak dopadl Omniblend?

Move Eat For Life je team sportovců a trenérů, kteří na svých stránkách píší o svých zkušenostech, motivují a inspirují k pohybu, kvalitnímu jídlu a pozitivnímu myšlení.

Dostala jsem od nich recenzi na Omniblend z edice Love of Raw, který vybrali z mnoha mixérů, které hezky a přehledně srovnali do grafické tabulky.

Tabulka srovnání parametrů jednotlivých mixérů vytvořená od Move Eat For Life:

Jejich recenze a reference na Omniblend z edice Love of Raw:

Doma se snažíme mít co nejméně zbytečností, a týká se to i malých či větších elektrospotřebičů. Věci, co nepoužíváme denně, nebo nám neušetří namáhavou práci u nás nemají místo. Nemá to ani tak nic moc společného se zdravím, ale s určitým typem životního stylu. Můžeme mu říkat třeba minimalismus, ale to není vůbec podstatné.

U nás to samozřejmě nevzniklo z ničeho nic, často ani nepanovala úplná shoda, co je pro koho, více či měně potřebné, a co se vyhodí nebo prodá, ale postupem při splynutí našich životních filozofií se to krásně vykrystalizovalo. Jeden z mála kuchyňských spotřebičů, co doma máme, je stolní mixér. Dlouhou dobu to byl mixér z Lídlu, s velkou 1,5 l skleněnou nádobou, celkem silným motorem a velmi dobrým poměrem cena / výkon.

Ten si poradil se vším, co se blížilo skupenství kapalnému, anebo s něčím i pevným, co bylo s kapalinou do mixéru přidáno. Takže různé smoothie, krémové polévky, ledové kávy apod. Nejednou jsme se však přistihli, že bychom si chtěli udělat vlastní oříškové máslo, nebo mléko, nebo rozemlít nějakou surovinu na mouku. Museli jsme si s tím poradit jinak, složitěji, a ne vždy s ideálním výsledkem.

Takže když se motor mixéru z Lídlu po letech odebral na věčné časy, vyvstala otázka, čím jej nahradit. Nebudu zastírat, že již dopředu nebyl celkem jasný náhradní kandidát, ale chvíli trvalo, než jsme se usmysleli, že takový našlapaný mixer opravdu potřebujeme a využijeme, respektive, jestli jsme ochotni za něj dát nemálo peněz. S přihlédnutím k našemu malému otesánkovi, a tím i potřebě do budoucna mnohem častěji něco pořádně rozmixovat, to nakonec dopadlo tak, že vám teď můžeme napsat již o dvou měsíční zkušenosti s naším novým vlkem v rouše beránčím.

Pokud si chcete rozmixovat něco velmi důkladně, nebo potřebujete mixovat tužší nebo úplně suché suroviny, a to ve větším množství a po delší dobu, potřebujete určité parametry, abyste po druhém kole neházeli roztavený klasický mixér do koše. Mezi tyto parametry patří velmi vysoké otáčky, dostatečný výkon motoru, kvalitní převod z motoru na dobře tvarované a ostré nože.

Takto by se dala definovat dnes již docela hojně zastoupená skupina vysokootáčkových mixérů, mezi nimiž vždy vyčníval Vitamix. Předně cenou, ale i jeho schopnostmi a kvalitou zpracování, které byly otestovány v mnoha náročných provozech různých RAW bister.

Málokdy před vás rozum i srdce postavují jedinou volbu, ale v tomto případě se tak stalo, a já nemusel Páji rozmlouvat Vitamix. Ta se totiž „zamilovala“ do Omniblendu, který stojí třetinu, a přitom udělá stejnou práci.

Mixéry Omniblend

Pokud se jedná čistě o parametry, tak Omniblend vyčnívá zejména dvěma: 

  • Tím prvním je výkon motoru – 2,248 kW, což je výkon 3 kobyl (to by klidně mohlo pohánět nějaký moped). Nejvýkonnější konkurence končí u 1,8 kW.
  • Druhým, který mě, jako starého pragmatika, přesvědčil, je deklarovaná záruka 7 let na celý mixér (někteří výrobci dávají prodlouženou záruku na motor 2+2, 2+3). 7 let na kuchyňský elektrický spotřebič tohoto typu vám může dát opravdu jen někdo, kdo je přesvědčen o kvalitě svého výrobku.

Otáčky motoru v hodnotě 38.000 ot/min. patří rovněž k nejvyšším a jsou plynule regulovatelné.

Další parametry už jsou velmi podobné ostatním v nabídce. Mixovací 2 l nádoba je z odolného nezávadného Tritan plastu bez obsahu BPA, a jako příslušenství je dodáno velmi praktické šťouchadlo, ke kterému se ještě dostanu v části věnované samotnému mixovaní.

Tohle u konkurence nenajdete.

Ještě před naší praktickou zkušenosti s Omniblendem bych chtěl zmínit jeho nákup, a co se za ním skrývá, protože dám ruku do ohně, že tohle u konkurence nenajdete. Pro někoho to nemusí mít velký význam, pro jiného to může být důležité. My, a zejména Pája, se řadí do té druhé kategorie.

A o co tedy jde? Mixér Omniblend I v edici Love of RAW pochází od Zuzany Noah, která i do takto spotřební věci dává kus sebe. Začíná to vřelou komunikací při objednání, kterou při koupi mixéru v Alze nikdy nezažijete, pokračuje to speciálním balením, na které je radost pohledět a následně jej rozbalovat. Na těle mixéru pak najdete její logo se sloganem, který v překladu znamená „Nikdy není pozdě změnit život“. Za každý prodaný mixér Zuzka zasadí jeden strom, což je nevídané a následováníhodné.

Zjednodušeně řečeno, vám přijde mixér nabitý pozitivní energií od člověka, který tuto energií doslova vyzařuje a rozdává. Nadto ještě jako bonus získáte Zuzčinu tištěnou Knihu dokonalého mixování, slevu na její video kurz o RAW stravování a slevový kód pro nákup na Vitalvibe.

A teď už k mixování.

Jak už bylo výše zmíněno, s mixováním tekutých nebo tekutině se přibližujících surovin nebudete mít zřejmě větší problém ani s mixérem za pár stovek. S vysokootáčkovým mixérem bude ale práce rychlejší a výsledek lepší.

To, co jsme byli zvyklí dělat v mixéru z Lídlu, Omniblend zvládnul snad hned po uvedení do chodu. Například makové mléko z celého nebo mletého naloženého máku, které jsme původně mixovali 3–4 minuty, máte hotové během 30 vteřin.

Ty otáčky a síla jdou nejenom na první ohled vidět, ale i slyšet. Našeho půlročního Tomuleho musíme v kuchyni vždycky přivést očním kontaktem na to, že se bude mixovat, jinak se trošku při spuštění lekl, žádný nesnesitelný kravál však nečekejte.

Na řadu přišly potraviny tuhé, tvrdé a suché jako ořechy, semínka, datle, vločky apod. Já si žádné videa dopředu nepouštěl (Zuzka je má na stránkách), takže jsem příliš nevěřil tomu, že mi Omniblend udělá z chia semínek mouku, nebo z datlí pastu.

Mixér k tomu není primárně určen, ale všechno tohle opravdu zvládá a vůbec se u toho „nezadýchá“ (natočili jsme také praktickou ukázku, viz. níže). U těchto procedur se jeví jako největší zádrhel, že se vám mixovaná surovina vlivem odstředivé síly „nalepí“ na obvod nádoby a nože jedou naprázdno.

Tohle je skvěle ošetřeno praktickým šťouchadlem, na které je připraven otvor v krytu mixovací nádoby, a které je možné bez obav použít i za chodu mixéru, aniž byste se museli bát, že dojde ke střetu s noži.

Při menším množství surovin nedojde ani příliš k usazení na dně nádoby, protože dva z nožů jsou anatomicky tvarovány směrem dolů a drtí právě všechno ode dna. Omniblend I má plynulou regulaci otáček, takže s ohledem na danou situaci, můžete jemně přidávat nebo ubírat otáčky.

Kromě toho disponuje i pulsní funkcí, kdy po sepnutí jedou otáčky na maximum, což využijete zejména při čištění. Do nádoby stačí nalít vodu s trochou prostředku na mytí nádobí a 38 tis. ot/min. vám jí skoro i vyleští. Jediná piha na kráse je vyndávání hutných surovin z mixovací nádoby. Zde si prostě musíte pomoci nějakou dřevěnou lžící, stěrkou nebo vařečkou, abyste nepoškodili nože, ale vzhledem k podobné koncepci napříč konkurencí nečekejte, že by to šlo někde lépe.

I když je nádoba objemná (2 l), tak se s ní, vzhledem k tomu, že je z lehkého vysokopevnostního nezávadného plastu, dobře manipuluje. Nasadit ji na základnu mixéru lze i poslepu, protože hřídel je osazená ocelovým tisícihranem a čtyři ukotvující gumové jehlany neumožnují její jinou polohu.

Základna s motorem je dostatečně těžká a vyvážená na to, aby vám mixér ani při nejvyšších otáčkách nepochodoval sám po lince. Dostatečně dlouhý přívodní kabel se dá prakticky zamotat zespodu mixéru a zajistit proti rozmotávání. Naspodu najdete i tepelnou pojistku, která by v případě hrozícího přehřátí motoru, přístroj vyřadila z provozu.

Tři robustní jednoduché ovládací prvky, které jsou dobře po ruce, podtrhují z našeho pohledu povedený minimalistický design.

Z tabulky je evidentní, že konkurence je početná, a každý si může vybrat, co je mu libo, a čemu přikládá větší váhu. Co se týče designu, Omniblend nabízí čtyři různé barvy, takže i v tomto ohledu je možné si jej doladit s ostatními prvky kuchyně. Nás přesvědčila 7letá záruka, jeho některé parametry, a to jakým způsobem jej Zuzka prodává.

Po dvou měsících testování nemáme, co bychom mu vytkli, a jelikož doufáme, že nám bude sloužit minimálně po dobu záruky, tak se určitě ještě po nějakém delším čase ozveme, jak si u nás vede.

A tady video, které natočili Move Eat For Life:


Objednejte si mixér Omniblend z edice Love of Raw

 

2021-02-03T14:10:03+01:00
Přejít nahoru