Mixér i do porodnice – proč ne? :) Vše, co mi fungovalo po porodu – doporučení a tipy od dudlíku až po praktické rady, co doplnit do jídelníčku

Ano, mixér Omniblend jsem měla i v porodnici a to společně s taškou základních surovin, ze kterých jsme si pak tvořili veškerá jídla. Chtěla bych se tímto článkem podělit o moji zkušenost z porodnice a taky vám sepsat pár rad a tipů, které mi hodně dobře fungovaly. A taky třeba to, jak se dá vzít mixér nejen na cesty, ale třeba i do porodnice.

Týden před porodem Nea

Tohle povídání by mohlo začít porodním příběhem, ale ten si nechám na jindy. Ale pár střípku z něj sem napíšu. Každopádně velkou část doby porodní jsem strávila doma a intenzivnější část už v porodnici ve Vyškově se svoji porodní asistentkou a Honzou. Výhodou bylo to, že moje porodní asistentka měla smlouvu s porodnicí, takže se mohla o můj porod postarat a nebylo potřeba nikoho cizího.

To byla určitě výhoda, protože jsem třeba i při přijetí do porodnice měla vypsané přijímací dokumenty a vše bylo krásně zařízeno již předem. Moje porodní asistentka věděla, že tak nějak v životě děláme věci jinak než většinová populace, takže bylo možné si vytvořit v místnosti porodní oltář s mými porodními talismany, porodní svíčkou, porodním kamenem a vonnými tyčinkami. Tohle tedy tvořil Honza, já jsem v tu dobu už vnímala jen sebe a miminko.

blank blank

Celý porod byl delší a v závěru se Neo narodil v nedorotované pozici, takže jsem si prožila i malinký nástřih, který samozřejmě v ten okamžik vůbec nebolel (vše je odkrvené), takže ani tohoto není potřeba se nijak bát a vše dopadlo v plném zdraví mém i Nea.

Naše vize byla taková, že pokud budeme rodit v porodnici a bude vše v pořádku, tak po porodu odjedeme domů. Měli jsme tedy od naší pediatričky i dokument pro tzv. ambulatní porod, tedy možnost odjet po porodu s tím, že tato pediatrička si pak přebírá zodpovědnost za miminko a přijde jej po porodu zkontrolovat. Nakonec jsme ale zůstali v porodnici cca 3 dny na samostatném pokoji s krásnou vyhlídkou na stromy.

Všechno pro nás bylo tak nové a já jsem měla pocit, že tak malé a křehké miminko prostě nezvládnu dát po těch 3 dnech ani do autosedačky. Takže přišly nové pocity, emoce, obavy i strachy. A tak jsme tam zůstali. A udělali si to tam příjemné a harmonické. S sebou jsme měli i svíčku a pár drobností, takže když k nám někdo přišel na pokoj na kontrolu, tak se vždy zarazil. Bylo vidět, že vnímají, že něco je jinak :)

Proběhly různé reakce z nichž jedna byla třeba taková, že nám řekli, že jsme tam jak na dovolené a že to máme hezký a ať si ty svíčky teda necháme hořet, ale že by se to nemělo.

Díky naší porodní asistentce v porodnici věděli, že to máme s jídlem prostě JINAK. Takže se několikrát snažili donést olejovou polívku, těstoviny, rohlíky, mléčné produkty a přeslazený čaj, ale vždy jsme jim vše vrátili s tím, že skutečně máme svoje jídlo. Moc milé bylo, když mi volala vrchní sestra, co pro nás můžou v rámci jídla udělat. Co bychom teda jedli, když máme tu zvláštní dietu? :) :) :)

Tak jsem jim sdělila, že pokud donesou nějakou syrovou zeleninu a ovoce, že si z toho vytvoříme už naše jídlo. Takže další den nám donesli talíř a na něm půlku ledového salátu, jablko a banán.

Co jsme měli s sebou:

S sebou jsme neměli jen mixér, ale i prkýnko na zeleninu, nůž a naše mísy na saláty.

blank

Chutě těsně před porodem aneb moje tělo už vědělo

Po porodu a vlastně ve stejný den, kdy jsem začala rodit jsem dostala obrovskou chuť na řepu. Řepu si běžně nedávám a prostě ji nemusím, ale ta chuť byla tak velká, že jsme v den porodu kupovali alespoň 5 l UGO šťávy – řepa a jablko. Takže moje tělo vědělo už hezky předem, co bude potřeba doplnit.

Dál jsem po porodu měla obrovskou chuť na vanilkové smoothie. Takže jsem si tvořila opravdu jednoduché a naprosto báječné smoothie z banánů, vanilkového Sunwarrior blend proteinu, pár datlí, vody a hodně chia semínek. Ty jsem tam vmixovala a pak jsem je ještě přidala do hotového smoothie a nechala hezky nabobtnat a tohoto jsem pila opravdu litry :)

Doma jsem pak do této varianty začala přidávat ještě další superfoods a to třeba MSM (přírodní síra – minerál krásy), hrst kakaových bobů či kousky 100 % raw čokolády pro crunchy čokoládový pocit a taky energii a pak taky i zelené potraviny jako třeba jsem

Vzhledem k tomu, že jsem malého Nea kojila 2,5 roku a z toho 1 rok úplně plně bez příkrmů, tak jsem potřebovala spíše tekutou stravu a tak vznikaly super super superfoods smoothie, které mě krásně vyživovaly a miminko taky. Během kojení se mi nestalo, že by se mi zhoršil stav vlasů, nehtů či pleti. Spíše naopak se vše hezky ještě zlepšovalo. A tak pro mě bylo krásné sledovat, jak tělo reaguje na to, když mu začnete dávat výživu, kterou zrovna opravdu potřebuje.

Ještě v šestinedělí jsem natočila několik videoreceptů a některé i s Neem a Honzou právě na smoothie a jiné dobroty. Najdete je v sekci videorecepty a tady je jeden z nich.

Nástřih a hojení – nejlepší rada, na kterou jsem intuitivně přišla

Do porodnice jsem si brala přírodní chladící bylinný gel a ten byl moc příjemný, ale s hojením mi až tak moc nepomáhal. Pomohla mi jedna věc a to takovým způsobem, že po aplikaci se mi zlepšila rána a hojení o 50 % . Bylo to naprosto neskutečné, protože jsem zkoušela kde co, aby se mi ulevilo.

Ten malý i velký zázrak zároveň je mateřské mléko. Začala jsem jej aplikovat na poraněné místo a vše se do týdne zahojilo. Poté jsem tuto radu našla i ve skvělé knize o kojení – VŠE O KOJENÍ od Vivian Weigert. Tak mě pobavilo, že jsem ani nepotřebovala knihu a tato informace přirozeně přišla sama od sebe.

První stolice po porodu – téma, o kterém se moc nemluví

Tak o tomto tématu jsem nikde na předporodním kurzu u dul ani porodních asistentek neslyšela. V době po porodu přijde okamžik, kdy máte jít na stolici. Pokud máte nástřih, který když se hojí, tak opravdu bolí a je hodně nepříjemný, tak se zamyslíte. Každý krok vás pobolívá, nemůžete si dosednout, jen na jeden bok, a teď má vyjít skrze tohle bolavé místo stolice. No mě se do toho vůbec nechtělo, ale tak tohle prostě neoddálíte, jako jiné nepříjemné věci a dřív nebo později je potřeba sebrat odvahu. Já jsem si říkala, že když jsem porodila 3,5 kg dítě, tak přeci zvládnu i tuhle základní lidskou potřebu … nějak :)

Co mi hodně pomohlo byla právě chia semínka.

Ta krásně pomáhají stolici zjemnit a vše bylo jednoduché. Nedovedu si ale představit, když bych měla zácpu. Může se totiž stát, že vás taková první stolice může i potrhat, pokud tedy máte nástřih. Takže doporučuji si vzít s sebou kvalitní chia semínka, která mají skvělou absorpční schopnost a krásně vám pomůžou pročistit střeva a i když nebudete mít mixér, tak si je můžete dát třeba do džusu a vypít. Doporučuji dávku 3 – 4 polévkové lžíce.

Tohle mě opravdu zachránilo :)

Chia semínka vám taky krásně nastartují pravidelnou stolici. Během těhotenství a po porodu s tím mají některé ženy s vylučování problém, jelikož střeva jsou v poněkud stlačenější pozici.

Bolesti bříška miminka – nikdy jsme nezažili 

Již před porodem jsem si dávala každý den veganská probiotika, stejně tak během kojení. Nevím, zda to bylo tím, ale každopádně jsme neměli nikdy žádnou zkušenost s tím, že by malého Neo trápily bolesti či křeče bříška. Skvělá veganská probiotika najdete přímo u mého partnera Honzy ve Vitalvibe – BODY BIOTICS.

blank

Co si vzít pro miminko do porodnice

Dupačky se zapínáním vepředu – zázrak a jediný obleček, který jsme Neovi byli schopní dát. Opět se nám to miminko zdálo tak křehké a jemné, takže převlíct mu něco přes hlavu bylo něco, co jsme nezvládli. Teď se tomu směju, ale v ty první dny můžete být prostě tak moc opatrní, že si to nedovedete představit.

blank

Láska, euforie k miminku nebo zklamání ze svých pocitů po porodu 

Z čeho je velké množství poporodních depresí?

 • Tohle je jeden z poznatků, který bychom měly mezi ženami šířit, protože moje porodní asistentka zažila za 28 let praxe velké množství žen, ale opravdu velké, které po porodu k miminku nic necítily a trvalo to některým i měsíc než si vybudovaly vztah s miminkem.
 • Když tohle u žen zjistila, začala se jich na to i zpětně cíleně ptát a ony o tom začaly třeba i poprvé vůbec mluvit. Teď na to ve svých kurzech upozorňuje.
 • A protože se se tento pocit špatně říká partnerovi nebo komukoli jinému a především sobě samé, mnoho žen tím trpí a mají výčitky. Ale zase a znovu. Je to běžné, normální, jen potřebujete zrovna vy více času se s miminkem naladit a mnoho žen to zažilo a zažívá :)

blank

Kojení miminka a ztráta váhy po porodu – opravdu se nebojte

Pokud máte problémy s kojením, tak neztrácejte naději a rozhodně investujte do laktační poradkyně, která může přijít přímo k vám domů a pomoci vám. Moje porodní asistetka rozkojila i ženu, která své dítě adoptovala a také kočku, která kojila štěňata. Tak neztrácejte hlavu :)

Dítě si těsně před porodem vezme mnoho živin a zásob, ví, že nebude v prvních dnech ještě tolik mléka či možná žádné, počítá s tím, tak nepropadejte panice a buďte opět v klidu. :) Nejlépe se kojení rozbíhá ve známém prostředí, proto je skvělé, když můžete být po porodu co nejdříve doma.

Kolik mléka mé dítě potřebuje? Mám dostatek mléka? Jaký objem žaludku má miminko po narození a měsíc po něm?

 • Víte, jak velký je žaludek miminka po narození? První den: velikost třešně (5 – 7 ml), druhý den: velikost ořechu (22 – 27 ml), první týden: velikost meruňky (45 – 60 ml), jeden měsíc: velikost vejce (80 – 150 ml).
 • Budete instinktivně vědět, jak se miminku vede. Podívejte se, zda má miminko zdravou barvu pleti, zda je po kojení spokojené a zda jsou vidět vývojové změny.
 • Časté kojení je normální, částečně také proto, že mateřské mléko je jak pití, tak jídlo. Dospělí budou jen výjmečně bez pití, jídla nebo svačiny několik hodin. Miminka mají malinký žaludek a mateřské mléko se velmi rychle stráví. Miminko potřebuje častý přísun jídla, aby mohlo růst.
 • Čím častěji budete kojit, tím více mléka tělo vyrobí. Pokud budete kojit méně často, tak se množství mléka sníží. V prvních týdnech po porodu miminko většinou potřebuje kojit každé 2 – 3 hodiny, ale nemusí tomu tak být. Rozhodně jej na kojení nebuďte. Nechejte miminko kojit tak dlouho, jak bude chtít a bude o kojení projevovat zájem.

třešeň  ořech 3  merunka  vejce 2

Víte, že mateřské mléko má jiný obsah živin a složení během dne? Naše tělo je naprosto dokonalé a vytvoří pro naše miminko mléko s takovým obsahem, které zrovna potřebuje.

 • Ráno obsahuje mléko více sacharidů a večer zase více tuků.
 • V létě je vodnatější a v zimě zase hustější.

Zavinovačka, která opravdu funguje

Zavinovačku jsme vybírali spíše podle barvy a vzoru a vybrali jsme zavinovačku, která vůbec nefungovala a to jen takový jeden suchý zip. V porodnici nám věnovali jejich klasickou, uvazovací na 3 provázky a tak když budete vybírat, tak rozhodně takovou. Miminko se v ní pěkně uváže a je spokojené. V bříšku má taky pěkně těsno a je na to zvyklé, takže je dobré jej do něčeho pěkně zavinout. Bude se cítit v bezpečí. Ostatně sami pak uvidíte a vyzkoušíte.

blank

Placenta v mrazáku

O placentě a možnosti jejího využití jsem napsala článek zde. Já jsem si svoji placentu chtěla vzít samozřejmě domů, a tak jsem byla domluvená se svojí porodní asistentkou, že ji zamrazíme a pak odvezeme.

Placentu jsme měli dva roky v našem mrazáku. Vždycky jsme si dělali legraci, že je to jediné maso, který u nás doma najdete. Chtěla jsem ji uctít, jelikož je vlastně takovým dvojčetem vašeho dítěte, které ho vyživovalo celé těhotenství a to i energeticky.  My jsme se rozhodli, že jednou zasadíme Neovi placentární strom.

Ten jsme sadili, až v rámci Neových 2 narozenin. Přesně v okamžik jeho porodu. Neo si dokonce sám vybral strom v zahradnictví. Jeho volbou se stala velká, vzrostlá a taky plody obsypaná moruše, takže jsme koupili tento velký strom a zasadili jej. Pod kořeny jsme vložili placentu, a taky všechny moje věci, které jsem měla k porodu (svíčku, kámen, vonné esence) a taky jsem napsala dopis placentě, kde jsme jí například poděkovala za to, že tak krásně Nea vyživovala.

Kousek od stromu jsme dále zakopali poklad pro Nea, kam jsem vložili plno drobností, které k porodu dostal pro štěstí. Přidali jsme tam i malé dopisy, které dostal při oslavě zrození a života od velkého množství našich přátel. Vše jsme vložili do bedýnky, kterou jsme dobře zaizolovali. Jednou necháme Nea jeho poklad a uděláme mu zřejmě dobrodružnou výpravu přírodou, které skončí u nás na zahradě u jeho stromu.

Skvělá věc – hnízdečko na spaní pro miminko

Tak tahle věc je skvělá. Když jsem ji kupovala, nevěděla jsem, jak moc ji využiji. Nea jsem si vždy zabalila do zavinovačky a pak ho opřela o jednu hranu hnízdečka, aby ležel hezky na boku. Hnízdečko jsem si dala na sedačku a kamkoli jej mohla přenést, třeba i do koupelny a zatímco Neo spinkal, tak jsem si třeba napustila vanu. Neo měl první 3 měsíce přesně 3 hodinové intervaly spánku, takže jsem měla vždy krásný čas pro sebe či tvoření.

blank

Hacka, šátek, nosítko nebo kočárek?

Tak koupili jsme všechno a něco z toho využili minimálně, ale každé miminko je jiné a jde tedy o naši zkušenost. V prvních třech měsících Neo nechtěl do šátku vůbec, vydržel v něm dvakrát asi 20 minut. Chtěl se nosit pouze v mé levé ruce a to tak, aby mi koukal za rameno, tedy rovně, tedy dle odborných rad úplně špatně, ale on to tak chtěl.

Ve 4 měsících jsem si pořídila nosítko, které bylo pro mě oproti šátku obrovským překvapením. Neovi se v něm líbilo a hlavně mi nepřipadal vůbec těžký, defakto jsem ho vůbec necítila. Nosítka jsou prostě úžasná a je důležité si nosítko vybírat tak, že jej vyzkoušíte. Já mám širší záda, takže mi nádherně sedlo ERGO BABY.

Některá nosítka mají i novorozeneckou vložku, takže jej můžete využít hned po porodu. Každopádně výhodou nosítka je i to, že se rychle zapíná. Neo v nosítku trávil hodně času a využili jsme jej asi do dvou let. Občas jsme použili kočárek, ale v tom také nechtěl být, takže nejlépe mu bylo u mě a případně na delší spaní jsme ho dali do kočárku a vyjeli na výlet.

Další úžasnou pomůckou byla hacka, kterou jsme měli zavěšenou na stojanu, který jsme si k ní zakoupili. Když mi Neo usnul, tak jsem ho dávala právě do hacky nebo jsem ho v ní uspávala. Houpavý pohyb ho vždy krásně ukolébal a mě se uvolnily ruce a odpočinula jsem si od nošení. Takže tohle byl jeden z největších pomocníků a pět jsme jej využili cca do 1,5 roku. Dokonce jsme stojan na hacku využili i na autosedačku. Vždy, když nám Neo usnul v autě jsme jej vzali v autosedačce do bytu a tam ji zavěsili místo hacky, abychom jej nemuseli budit. Občas jsme ji zhouply a autosedačka či hacka se pak hezky poklidě pohupovala, takže Neo, když se začal budit, tak ho houpavý pobyt ještě ukolébal a spal déle.

blank blank

Dudlík – tip na KAUČUKOVÝ – 100 % přírodní, eko ortodontický dudlík

Dudlík tak ten nám taky moc pomohl a vybrali jsme 100% přírodní verzi. Pokud tedy hledáte skvělý dudlík, tak doporučuji tento kaučukový. Mají jej v několik velikostech. Výrobcem je EcoViking.

blank

Přírodní dudlík EcoViking je vyroben ze 100% přírodního kaučuku, který neobsahuje PVC, BPA, plasty a další toxiny a chemikálie. Všechny kaučukové výrobky EcoViking jsou vyrobeny z ekologicky udržitelného přírodního kaučuku ze stromu Hevea Brasiliensis a výroba probíhá v Itálii.

Výhody:

 • Je vyroben z jednoho kusu
 • Nezanechává otisky na tvářičce děťátka
 • Může posloužit jako kousátko ze všech stran
 • Má větrací otvory
 • Je 100% přírodní
 • Je ohleduplný k životnímu prostředí a je biologicky odbouratelný
 • Testováno na TÜV SÜD. Vyhovuje evropské normě EN1400.

Vnější kroužek dudlíku má větrací otvory, které zabraňují hromadění slin a tak pomáhají předcházet dráždění pokožky děťátka. Tyto kroužky splňují mezinárodní standardy na bezpečnost, jsou měkké, poddajné a snadno se přizpůsobují pohybu úst dítěte. Nadstandardně velký vnější kroužek dudlíku se jemně dotýká nosíku dítěte a dává mu stejný pocit bezpečí, jak mají při kojení.

Používáním kaučukového dudlíku EcoViking se vyhnete:

 • Alergenním substancím
 • Umělým barvivům
 • Substancím narušujícím hormonální soustavu
 • Chemickým změkčovadlům
 • Parabenům, nitrosaminům, PVC, BPA a ftalátům

Dudlíky EcoViking by se měly měnit každých 6 – 8 týdnů. Jelikož dudlíky jsou vyrobeny z přírodního kaučuku a neobsahují žádné chemikálie a anti-oxidanty, které by udržovaly jejich původní barvu, po čase dochází k jejich tmavnutí. Tento proces je přirozený. I když nehrozí žádné nebezpečí, pokud se dudlík používá déle, než je doporučeno, jakmile dudlík ztmavne a stane se lepkavým, třeba jej vyměnit.

Plínky 

Často se mě ptáte, jaké plínky jsme zvolili. Já jsem si koupila ještě před porodem základní set pro látkové pleny, ale ze začátku byl na ně Neo příliš maličký, takže jsme našli na trhu ekologickou variantu jednorázových plínek a u těch jsme nakonec zůstali. Naše zkušenost je taková, že Neo v nich nikdy neměl žádnou opruzeninu a to i když v nich byl už jako starší třeba i půl dne či déle.

Vybrali jsme značku Naty, která byla založena před více než 20 lety ve Švédsku s cílem ulevit obrovskému problému nerozložitelných jednorázových plenek. Marlene, zakladatelka značky a máma dvou dětí, chtěla vymyslet ekologické plenky, které jí pomohou žít přirozenější život v souladu s planetou. A přesně to se jí podařilo. Po pěti letech výzkumu, testování a překonávání řady překážek vznikly ECO by Naty – rozložitelné a ekologicky šetrné plenky.

blankblank

Kosmetika pro Nea

Tak tohle je velmi rychlé téma. Používali jsme na vše kokosový olej a místo vodiček na umývání zadečku (pozor, skoro všechny jsou chemické), jsem si pořídila malé stříkátko, do něj dala trošku za studena lisovaného meruňkového či jiného oleje a dolila vodou. Do teď ještě tento způsob čištění zadečku od hovínek používáme (Neo má zatím ještě plínku) a s tímto jsme si hezky vystačili.

Oslava zrození a života pro Nea

blank blank

Po zkončení šestinedělí jsem uspořádali oslavu narození pro malého Nea. Jediným dárkem, který jsme pro něj chtěli, aby si lidi na oslavě udělali čas a napsali mu nějakou radu do života na jeden z nachystaných barevných papírů, zavázali do ruličky, ozdobili a vložili do skleněné dózy. Neo tedy dostane jednou spoustu krásných přání a rad.

blank blank blank blank

Šestinedělí

Po porodu jsem se cítila velice dobře, takže jsem ještě v šestinedělí měla 3 natáčecí dny videoreceptů a mezi odpočinkem, intenzivním staráním se o Nea jsem i tvořila to, co mě baví a naplňuje. I šestinedělí bylo pro mě velice harmonické a krásné. Nezažila jsem žádné výkyvy nálad a bylo mi zkrátka moc hezky. Byla jsem vděčná za to, že Neo už je s námi mimo bříško a je plně zdravý a že jsem zdravá i já a taky že je léto a vlastně těch krásných věcí, na které se dá zaměřit pozornost je asi miliarda :)

Po prvních třech měsících jsem uspořádala kurz na těhotenské raw recepty a pak už jsem začala tvořit i další zajímavé semináře a aktivity jako třeba kurz arteterapie s raw food, kdy jsem s užila den se ženami, tvoření raw dobrot a přitom byl Neo s námi. I s miminkem se tedy dalo hezky tvořit a užívat si toho, co jsem milovala před porodem a řekla bych ještě ve větší míře.

Moje bříško po porodu

Moje bříško po porodu zmizelo celkem rychle. Defakto hned po porodu jsem byla na své původní váze a co bylo zajímavé, tak se mi na bříšku neudělaly žádně strie. Vlastně na něm není vidět, že bych někdy rodila. Věřím, že tomu příspívá i moje strava, kdy se snažím jíst potraviny v co nejčistější variantě a naplno svoje tělo neustále vyživuji vším, co jím.

Kila navíc oproti mojí původní váze jsem pak nabrala až v době kojení a zůstalo mi třeba 4 kg navíc, které odešly s dalším těhotenstvím, jelikož mi bylo první měsíce špatně a moje další miminko si dělalo jednoduše svůj prostor.

blank

Moje bříško cca 3 dny po porodu.

Co jsem speciálního doplňovala v době kojení ke své živé a veganské stravě? A co mi dokonale fungovalo

ORGANICKÉ PŘÍRODNÍ KOLOIDNÍ MINERÁLY

Pokud jste těhotná nebo kojíte máte cca 3x větší spotřebu minerálů. Pokud je do sebe nedostane skrze svoji stravu, tak se může dít to, že si vaše tělo začne brát minerály ze svých zásob. Tedy z kostí, zubů, nehtů a vlasů. Může to být rozhodně jeden z důvodů, proč se ženám v době kojení zhorší pleť i nehty a začnou padat vlasy. Takže pokud víte, že ve stravě moc živých minerálů nemáte, tak existují na trhu (našla jsem dvě společnosti, které je nabízejí a to Vitalvibe a Energy) organické koloidní minerály. Pokud tedy chcete minerály dodat, tak vždy vybírejte ty organické.

Vitamin Mineral Rush

Vitamíny a minerály ve formě koloidního roztoku. Je vyroben z přírodních rostlinných zdrojů a neobsahuje žádné umělé látky. Tyto přírodní složky přicházejí ve formě plné rostlinných živin, jako je kyselina fulvinová, která napomáhá minerálnímu komplexu rychlému vstřebání a transportu do buněk, kde je to potřeba. Proto je nazýván “rush” – rychlý příval.

blank

Je tvořen přírodními bio pěstovanými nebo divoce rostoucími rostlinami. Tyto přírodní zdroje se smíchají, aby vytvořily ideální čistě přírodní čerstvý super potravinový doplněk. Mocný komplex vitamínu B doplňuje celé spektrum minerálů a dalších nezbytných vitamínů pro lepší život.

Hlavní prospěšné látky:

 •   vitamín A: je nezbytný pro správný růst kostí a zubů a správnou funkci imunitního systému, je důležitý pro dobrý zrak, antioxidační účinky
 •   spektrum vitamínu B:  napomáhají ke správné činnosti nervové soustavy,důležité pro metabolické procesy v těle
 •   vitamín C: antioxidační účinky ochraňující buňky v těle, příznivě přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá ke správné práci nervového systému, napomáhá při rekonvalescenci, podporuje imunitní systém a stavbu a udržování zdravých kostí, zubů, chrupavek, dásní a kůže, je nezbytný pro energetický metabolismus a transformaci potravy v energii, přispívá k absorbci železa z potravy
 •   vitamín D: je nezbytný pro strukturu kostí a jejich zdraví, napomáhá ukládání vápníku v kostech, je důležitý pro správně fungující imunitní systém, pomáhá budovat a udržovaz silné svaly, podporuje svalovou funkci při stárnutí
 •   vitamín E: přispívá ke správné funkci imunitního systému a zvyšuje obranyschopnost, aktivuje energetický metabolismus, pomáhá při správě hmotnosti, zvyšuje účinnost vitamínu C, antioxidační účinky

Složení: obsahuje minerály a prvky ve stopových množstvích včetně: baria, bizmutu, boru, bromidu, vápníku, uhlíku, cesia, chromu, kobaltu, mědi, europia, gadolinia, galia, germania, lithia, luthenia, hořčíku, molybdenu, neodymia, niklu, niobia, dusíku, kyslíku, palladia, fosforu, platiny, draslíku, praseodymia, rhenia, rubidia, samania, skandia, selenu, křemíku, stříbra, sodíku, stroncia, síry, tantalu, telluru, terbia, tulia, cínu, titania, wolframu, vanadia, yttria, zinku a zirkonia.

MSM (methylsulfonylmethan)

Organická forma síry, běžně se vyskytující v přírodě. Síra je nazývána minerálem krásy.

S tímto produktem mám opravdu skvělé zkušenosti. V prvním roce kojení mi po něm vyrostla dokonce nová řada vlasů. taková nová ofina. Nikdy se mi to v životě nestalo, takže jsem měla nejdříve nad čeleme takového ježečka a pak vlasy rostly až vytvořily dlouhou ofinu. Přidávala jsem si MSM do svých smoothie cca 2 – 3 denně vždy 1/3 čajové lžičky. MSM je hodně hořké, takže je dobré jej zamixovat do nějakého freshe nebo sladkého smoothie. Moc dobře mi funguje MSM i na pleť. Vždy si smíchám čajovou lžičku MSM s troškou vody, vytvořím silný roztok a aplikuji na pleť. Pokud se vám udělají nějaké pupínky, tak je dokáže hezky rychle zacelit a vyléčit. Samozřejmě otázka akné je vždy vnitřní problém, takže tohle je spíš takový vnější pomocník, který může fungovat než si vyřešíte příčinu. Moc hezky MSM zafungoval i u mých kamarádek, kterým začaly padat vlasy po porodu. Dokonce se jim začaly dělat lysiny a po MSM hezky zarostly.

Opravdu je to minerál krásy, který můžu ze své zkušenosti velmi doporučit pro nás ženy.

ZELENÉ POTAVINY – ZELENÉ ELIXÍRY ŽIVOTA

Zelené potraviny jsou pro mě naprostým základem stravy. Je to opravdu zázrak přírody. Zelené listy mladého ječmene či řasa chlorella nebo spirulina obsahují bezmála vše, co člověk potřebuje k životu. V prvé řadě je to chlorofyl, kondenzované sluneční světlo, vytvořené fotosyntézou. Chlorofyl v sobě totiž skladuje sluneční světlo a tím i sluneční energii. Potraviny, které obsahují tuto složku jsou něco jako energetická sprcha. Největší obsah chlorofylu tedy najdete v mladém ječmeni, mladé pšenici, modrozelených řasách (chlorella, spirulina, afa řasy) a divoce rostoucích bylinách.

Chlorofyl podporuje například krvetvorbu a má obrovskou zásluhu na čistotě a kvalitě naší krve.

Mladý ječmen – velmi bohatý na chlorofyl, vitamín C a enzymy, obsahuje antioxidanty, posiluje imunitu, je silně alkalický, pomáhá při pálení žáhy, detoxikuje, odkyseluje, aktivuje krvetvorbu, reguluje krevní tlak, pomáhá při stresu a špatném spaní. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín K, kyselinu listovou, hořčík, sodík, fosfor, zinek, chlor, meď.

Spirulina – obsahuje všech 8 esenciálních a 10 semi-esenciálních aminokyselin, obsahuje tedy 20x více bílkovin než sója a 200x více bílkovin než hovězí maso. Složení jejích živin je opravdu rekordní, obsahuje enzymy, vitamíny, minerály, stopové prvky a velmi vysoký obsah chlorofylu, esenciální omega-mastné kyseliny, které předčí i ty z mořských ryb. Spirulinu najdete ve formě prášku, tablet nebo v luxusní crunchy variantě doplněnou třeba masala kořením. Spirulina dále působí proti virům, bakteriím a plísním, pečuje o zdravou střevní mikroflóru a má všeobecně široké spektrum použití.

Chlorella – je tmavě zelená řasa, která má ze všech známých rostlin nejvyšší zastoupení chlorofylu. Chlorella detoxikuje, podporuje činnost střev, chrání buňky před volnými radikály a podporuje krvetvorbu. Chlorella obsahuje také aminokyseliny, enzymy, beta-karoten, vitamín C, B1, B2, B3,B5, B9 a vitamíny E a K.

POZOR – OPRAVDU DŮLEŽITÉ 

Pokud chcete využít síly zelených potravin, kupujte ty nejvíce kvalitní v BIO a RAW kvalitě, kde je zachován šetrný způsob zpracování. Na trhu se totiž vyskytuje velké množství nekvalitních zelených potravin. Některé poznáte tak, že po rozbalení balíčku nemají sytě zelenou barvu. Některé můžou být až šedé. Dokonce mnoho z nich může obsahovat i větší míru těžkých kovů.

Za mě vám můžu doporučit dvě ověřené společnosti, které si velice přísně a hlavně pravidelně hlídají kvalitu svých zelených potravin a testují si vždy jednotlivé šarže nakoupených zelených potravin. Jde o Green Ways a Vitalvibe.

RAW ČOKOLÁDA – RAW a BIO kakaové boby, 100% RAW čokoláda, BIO a RAW kakaový prášek

Čokoláda ve své živé formě je totiž skutečně darem přírody a naprosto dokonalou superfoods, která vaše tělo vyživí a hlavně dokáže dodat energii na několik hodin. Když jsem ráno brzy vstávala, tak jsem si dávala za odměnu kousek raw čokolády, která mě okamžitě postavila na nohy, nebo sem si dopoledne do smoothie zamixovala malou hrst kakaových bobů a vytvářela si takové crunchy smoothie.

Kakaové boby jsem vždy vmixovala až do dokonale vychuceného jemného smothie a zapnula jsem mixér na chvilku na vysoké otáčky. Taky si můžete takovým jednoduchým způsobem vytvořit straciatellu zmrzlinu, a to vyšleháním zamražených banánů s tím, že je jakmile je zmrzlina vyšlehaná, přidáte ještě na chvilku hrst kakaových bobů nebo kousek 100% raw čokolády

blank  blank blank  blank

BIO a RAW rostlinné PROTEINY

Miluju Sunwarrior rostlinné BIO a RAW proteiny, dají se z nich tvořit nádherně krémové smoothie či božské zmrzliny. Najdete je v příchutích vanilka, čokoláda, mocha, lesní plody a natural – článek o těchto proteinech najdete zde: BIO A RAW rostlinné proteiny

CHIA SEMÍNKA

Tak ty jsem dávala opravdu hodně ve velkém do každého smoothie. Chia semínka vám krásně nastartují metabolismus a vyprazdňování. Doporučuji cca 2 – 4 polévkové lžíce do již namixovaného smoothie. Chia nechejte nabobtnat a nasáknout do sebe lahodné smoothie a pak vypijte.

KOKOSOVÁ DUŽINA Z MLADÝCH KOKOSŮ

Kokosová dužina je zázrakem přírody a skvělý základ do smoothie třeba místo banánů. Kokosová dužina společně s kokosovou vodou obsahuje všechny minerály a vitamíny na světe kromě sodíku, takže je to opravdu božský zdroj výživy. Mladé kokosy se dají sehnat už v některých supermarketech nebo celou luxusní kokosovou nabídku najdete u mých přátel a nadšenců do všeho kokosového: WILD and COCO. Najdete u nich jak čerstvé kokosy, tak zmražené kokosové dužiny, tak balíčky pro přípravu kokosového jogurtu a spoustu dalších kokosových sladkostí.

blank  blank

VITAMÍNY PRO ŽENY od Sunwarrior

jsou zcela přírodní produkt, získaný z čerstvých rostlinných zdrojů. Každá kapsle je tak v nejvyšší možné míře blízká přirozeným potravinám, které postrádáme, a je plná vitamínů, minerálů, rostlinných živin, enzymů a antioxidantů.

Všechny tyto zmíněné produkty kromě kokosů najdete ve Vitalvibe. Zde se můžete dočíst o tom, proč právě doporučuji Vitalvibe, čím je Vitalvibe vyjimečný. Taky se zde dočtete o mém osobním příběhu s Honzou a o mnoha zajímavostech nejrůznějších superfood, které doma používáme.

ČLÁNEK: Já a Vitalvibe

První VEGERPARTY ve Vitalvibe po narození Nea

A nakonec malá vzpomínka z vegeparty. Vegaparty jsou každoměsíční akce pořádané ve Vitalvibe, které slouží k setkávání lidí a taky ochutnávání veganského a raw jídla. Vstup na vegepatry je za jídlo a součástí každé vegeparty je vždy i nějaká zajímavá přednáška. Na vegeparty můžou samozřejmě dorazit i ti, kteří by se rádi o tomto způsobu stravování něco dozvěděli a tímto způsobem se zatím nestravují. Donést samozřejmě můžete třeba jen nějaké ovoce a zeleninu.

blank  blank

Další články, které by vás mohly zajímat z oblasti těhotenství najdete zde:


Nejprodávanější na Love of Raw

2019-01-21T08:53:45+01:00
Přejít nahoru